Dzień w diecezji - 27 czerwca 2017

27 czerwca w diecezji

Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak odwiedzi grupy szkolnej z Zespołu Szkół Katolickich w Rabce.

g. 15 sztafeta modlitwy o powołania kapłańskie – Jaworzno-Pieczyska, parafia św. Brata Alberta.

 

Uroczystość tytułu kościoła:

pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Ciężkowicach, Jaworznie, Kluczach i Sosnowcu.

 

Dzień imienin: Władysława

obchodzą księża: Barcicki, Golis, Jasica, Jaśkiewicz, Stępień, Strojek.

 

Rocznica sakramentu święceń:

1954 - ksiądz Szkoc.

 

Posługa w stałym konfesjonale:

g. 8.30 - 9.30 ks. Paweł Rozpiątkowski

g. 9.30 - 11.00 ks. Paweł Sobierajski

g. 11.00 - 12.30 ks. Zenon Pikuła

g. 15.00 - 16.30 Księża Pallotyni

g. 16.30 - 18.00 Penitencjarz diecezjalny

Kalendarium posług Ks. Bp. G. Kaszaka (lipiec)

KALENDARIUM POSŁUG KS. BISKUPA GRZEGORZA KASZAKA ORDYNARIUSZA DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ LIPIEC 2017 R. (STAN NA 26 CZERWCA 2017 R.)

 

Czytaj więcej

Jerzmanowice znów zgromadziły młodzież na kampusie

Nie było ich wielu, ale entuzjazmem i zaangażowaniem mogliby przebić niejeden stadion pełen kibiców. W dniach 23-24 czerwca w Jerzmanowicach odbył się "Kampus JP2 na bis". Nazwa i miejsce nawiązuje do ubiegłorocznego spotkania naszej diecezji podczas Światowych Dni Młodzieży. Gościnna gmina Jerzmanowice-Przeginia znów otworzyła drzwi szkoły, a kilkudziesięciu młodych uczestniczyło w bogatym programie. Czasu starczyło na gorliwą modlitwę, ciekawe konferencje i dobrą zabawę. Wraz z naszymi diecezjanami czas spędzała grupa Polaków mieszkających na Litwie.

Czytaj więcej

Święcenia biskupie w Częstochowie

"Nierozłącznie traktuję w swoim powołaniu te dwa słowa: biskup pomocniczy. Powołał mnie Pan, abym pomagał" – mówił nowy biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski na zakończenie uroczystości święceń w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. W ceremonii, która odbyła się 24 czerwca, wśród licznie przybyłych biskupów obecny był także bp Grzegorz Kaszak.

Nowy biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podkreślił, że "biskup to nie wyższy urzędnik kościelny z mitrą na głowie i pastorałem w ręku, ale to ktoś kogo wybrał Pan" - Nierozłącznie traktuję w swoim powołaniu te dwa słowa: biskup pomocniczy. Powołał mnie Pan, abym pomagał. Powołanie na biskupa to zbawczy plan Boży, którego wykonawcą jest Duch Święty – podkreślił bp Przybylski.

"Ja kocham Kościół ten powszechny i ten, który jest w Częstochowie, a któremu na imię archidiecezja częstochowska. Kocham Kościół i jako biskup chciałbym was wszystkich pociągnąć do miłości Kościoła" – kontynuował nowy biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i dodał, że wszystko w jego życiu jest łaską Boga.

Wszystkim zgromadzonym na uroczystości dziękował za obecność i modlitwę. Zwrócił się ze szczególnym podziękowaniem do szafarzy święceń i obecnych księży biskupów.

W homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, główny szafarz sakramentu święceń podkreślał, że "im bardziej otaczający nas świat będzie się dechrystianizował, im bardziej będzie dotknięty niepewnością, tzw. „postprawdą” i obojętnością, to tym bardziej większe będzie wołanie o dobrych pasterzy, którzy staną się jak latarnia w nocy czy skała, na której można się oprzeć" - Bo nie można pójść za Chrystusem, będąc powołanym już spod serca matki, a później żyć według własnego projektu i jak mi się podoba – mówił abp Depo.

"Wiemy, że to drugie posłanie uczynił Pan Jezus nakazem misyjnym: "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu". Ten program realizuje Kościół w Polsce w przeżywanym przez nas Roku duszpasterskim. Ten sam mandat apostolski zostaje dzisiaj zadany, Tobie, biskupie Andrzeju, abyś w Chrystusie wypełniał misję Kościoła" – kontynuował abp Depo.

"W sprawach zasadniczych, takich jak: zmysł Boga Żywego, przyjęcie Ewangelii Jezusa Chrystusa, dar zbawienia przez wiarę, sakramenty Eucharystii i pojednania, sens ludzkiej miłości w małżeństwie, teologia ciała, szacunek dla życia, dzielenie się z potrzebującymi – Kościół, a w nim biskup, kapłan i każdy chrześcijanin – nie może zgodzić się na milczenie, nie może ustąpić i usunąć się w cień, pod pretekstem, że trzeba zostawić miejsce dla pluralizmu prądów ideowych, z których wiele przenikniętych jest scjentyzmem, materializmem, czyli ateizmem" – przypomniał abp Depo słowa św. Jana Pawła II.

Uroczystą liturgię rozpoczęła procesja wejścia z auli archikatedry do głównych drzwi archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie, następnie przez nawę główną świątyni do ołtarza. W procesji wejścia wzięli udział księża biskupi, kapłani, koledzy z kursu nowego biskupa pomocniczego Obok biskupa podążali asystujący mu prezbiterzy: ks. Jacek Reczek i ks. Adam Dróżdż.

Przewodniczącym liturgii i głównym konsekratorem był abp Wacław Depo metropolita częstochowski. Współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz arcybiskup senior archidiecezji częstochowskiej Stanisław Nowak.

Obrzęd święceń rozpoczyna się hymnem do Ducha Świętego. Po nim odczytana została bulla papieża Franciszka nominująca nowego biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej. Tekst pisma papieskiego odczytał kanclerz kurii ks. Marian Szczerba. Po homilii biskup nominat złożył przyrzeczenia, które wyrażają publicznie jego wolę przyjęcia święceń i zobowiązanie do pełnienia posługi zgodnie z wolą Chrystusa i Kościoła pod zwierzchnictwem następcy św. Piotra. Następnie odśpiewana została litania do Wszystkich Świętych. Po niej nastąpiło nałożenie rąk i modlitwa święceń, namaszczenie głowy oraz wręczenie księgi Ewangelii i insygniów biskupich – mitry, pierścienia i pastorału.

Po Komunii św. zgromadzenie liturgiczne odśpiewało uroczysty hymn "Ciebie, Boga, wysławiamy". W tym czasie nowo wyświęcony biskup poprzedzany przez bp. Jana Wątrobę i bp. Antoniego Długosza przeszedł przez środek katedry i udzielił wszystkim swojego pierwszego pasterskiego błogosławieństwa.

Listy gratulacyjne dla nowego biskupa przesłali m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki oraz prezydenta RP Andrzej Duda.

Asystę liturgiczną podczas uroczystości oraz oprawę muzyczną współtworzyli klerycy naszego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Biskup Andrzej Przybylski pochodzi z diecezji łowickiej. Urodził się 26 listopada 1964 r. w Łowiczu. Do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej w Krakowie wstąpił po uzyskaniu tytułu magistra pedagogiki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1993 r. w archikatedrze częstochowskiej z rąk abp. Stanisława Nowaka.

Był wikariuszem w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu, sekretarzem i kapelanem abp. Stanisława Nowaka, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży i duszpasterzem akademickim. W latach 2004-08 był proboszczem personalnej parafii akademickiej pw. św. Ireneusza BM w Częstochowie.

W 2006 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracował jako wykładowca pedagogiki w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej oraz w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie. Był też adiunktem w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Pedagogicznym Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Przez wiele lat pracował w redakcji Tygodnika Katolickiego "Niedziela".

W 2008 r. został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie. W 2015 r. przeszedł do pracy duszpasterskiej – został proboszczem parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.

Decyzja Ojca Świętego Franciszka o mianowaniu ks. Andrzeja Przybylskiego biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej i przydzieleniu mu stolicy tytularnej Orte została ogłoszona 20 maja.

Ks. Andrzej Przybylski jest dziewiątym biskupem pomocniczym w dziejach Kościoła częstochowskiego, dewizą jego posługi są słowa: "In Christo" (W Chrystusie), pochodzące z listów św. Pawła apostoła. Centralnym motywem herbu biskupiego jest serce, symbol Najświętszego Serca Jezusowego.

 Tekst: KAI
FOTO: Bożena i Marian Sztajner/Niedziela
(www.niedziela.pl/zdjecia/1508)

Pyrzowice: Nowa wieża będzie symbolem lotniska

23 czerwca w Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach miała miejsce uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania go w powstającą nową wieżę kontroli oraz poświęcenia, którego dokonał Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Gościem uroczystości był Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk.

Czytaj więcej

Młodzi graficy z wrażliwością o ubóstwie

 "Ten konkurs nie tylko pobudza zdolności twórcze, ale i wrażliwość naszej młodzieży. Ukazują bolączki otaczającej nas rzeczywistości jest okazją do refleksji dla każdego z nas" – powiedział Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak biorąc udział w podsumowaniu pierwszego regionalnego Konkursu Grafiki Komputerowej pod hasłem "Być dobrym jak chleb w dzisiejszym świecie. Obraz ubóstwa oczami młodego człowieka", który odbył się 22 czerwca w siedzibie głównego organizatora – Szkoły Podstawowej nr 18 w Sosnowcu. "Pomaganie drugiemu jest czymś najpiękniejszym – najważniejsze jest dawanie siebie innym" – powiedział także zaproszony na uroczystość prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Czytaj więcej

Spotkanie róży różańcowej z… Kamilem Stochem

Tego się nie spodziewał żaden chłopiec z parafii w Sułoszowej należący do róży różańcowej. Otóż 9 czerwca, czyli na koniec całorocznej pracy formacyjnej 18 chłopców pojechało do Proszowic na spotkanie z Kamilem Stochem i ekipą polskich skoczków: Dawidem Kubackim, Krzysztofem Miętusem i Stefanem Hulą. Zatem odpowiedzialna przynależność do róży różańcowej nie tylko dała chłopcom możliwość wzrostu duchowego, głębszego zapatrzenia się w istotę chrześcijaństwa oraz konkretną pomoc Matki Najświętszej w życiu codziennym, ale także możliwość spotkania się z najsławniejszym polskim skoczkiem naszych czasów. Ba! Zrobienie sobie z nim pamiątkowej fotografii oraz zdobycie autografu. Zachęcamy wszystkich do codziennego odmawiania różańca i to nie ze względu na ewentualne niespodzianki, ale przede wszystkim ze względu na miłość do Pana Jezusa i Matki Najświętszej!

Czytaj więcej

Jam Session na Bożą chwałę

18 czerwca w kościele pw. św. Barbary w Sosnowcu o godzinie 11:15 odbyła się trzecia Msza św. z oprawą muzyczną w stylu Jam Session. Autorem tego wyjątkowego pomysłu jest ks. Adrian Piętka. W wydarzeniu biorą udział zarówno profesjonalni muzycy, wokaliści jak również wszyscy, którym nie jest obca gra na instrumentach oraz śpiew. Nie trzeba być wirtuozem, żeby móc chwalić Boga w ten wyjątkowy sposób.

Czytaj więcej

Festyn integracyjny w Milowicach

19 czerwca w ogrodach parafii MB Szkaplerznej odbył się Festyn Integracyjny pod patronatem Prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego i przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu. Przybyło wiele osób z Milowic oraz goście z całego Sosnowca i okolic. Pogoda dopisała, więc wszyscy bawili się bardzo dobrze. Na przybyłych czekało wiele atrakcji: występy artystyczne dzieci i młodzieży, seniorów i innych, konkursy artystyczne, zabawy na dmuchanym zamku, trampolinie, piłkarzyki, piłki duże i małe, malowanie twarzy, wielki wóz strażacki, stoiska zdrowotne, pyszności do schrupania na słodko i nie tylko. Do waty cukrowej i kiełbasek z grilla ustawiały się kolejki, zainteresowaniem cieszyły się owoce i pyszne domowe ciasta. I duzi, i mali, znaleźli coś dla siebie. Wszyscy bardzo serdecznie dziękujemy gospodarzowi miejsca, jak i wszystkim organizatorom za tak wyborową zabawę. Spotkamy się w przyszłym roku, mając nadzieję, w jeszcze szerszym gronie.

Czytaj więcej

Boże Ciało w Bobrownikach

Na stronie BOBROWNIKI.TV (http://www.bobrowniki.tv/aktualnosci-z-regionu/rok-2017/czerwiec/swieto-bozego-ciala-w-bobrownikach-2017) dostępna jest relacja foto i video z uroczystości Bożego Ciała w Bobrownikach. Zapraszamy do obejrzenia!


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.