Dzień w diecezji - 18 października 2017

18 października w diecezji

g. 11 Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak weźmie udział w pasowaniu pierwszoklasistów w Zespole Szkół Katolickich w Sosnowcu.

g. 15 sztafeta modlitwy o powołania kapłańskie – Sosnowiec, parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa.
g. 18 Msza św. w kościele Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu inaugurująca rok akademicki na Wydziale Farmaceutycznym ŚUM.

g. 18 Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak udzieli sakramentu bierzmowania w parafii Chrystusa Króla w Sosnowcu.

 

Uroczystość tytułu kościoła:

pw. św. Łukasza Ewangelisty w Sosnowcu.

 

Dzień imienin: Łukasza

obchodzą księża: Gładki, Lisowski, Małkiewicz, Musiał, Pasternak, Rzemiński, Tkaczyk.

 

Posługa w stałym konfesjonale:

g. 8.30 - 10.00 ks. Grzegorz Koss

g. 10.00 - 11.30 Penitencjarz diecezjalny

g. 11.30 - 12.30 ks. Andrzej Cieślik

g. 15.00 - 16.30 Księża Oblaci

g. 16.30 - 18.00 Penitencjarz diecezjalny

Spotkane Katolickich Doradców Życia Rodzinnego

14 października odbyło się kolejne cykliczne spotkanie Katolickich Doradców Życia Rodzinnego diecezji sosnowieckiej. Jak zawsze rozpoczęło się ono Mszą świętą, którą tym razem koncelebrowało dwóch kapłanów: ks. Grzegorz Koss – Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin i ks. Dawid Kuczek – Zastępca Dyrektora. W wygłoszonym kazaniu ks. Dawid poruszył rolę i znaczenie relacji matka - dziecko oraz relacji między małżonkami i członkami rodzin opartej na miłości i wzajemnej służbie. Po Mszy św. mieliśmy okazję przy kawie zapoznać się z nowym wicedyrektorem wydziału. W części "roboczej" ks. dyrektor Grzegorz Koss przedstawił zebranym zachętę to zaangażowania się w kilka projektów i wydarzeń, m.in. Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie (22-26.08.2018), pielgrzymka mężczyzn na Jasną Górę "Oblężenie Częstochowy" (04.11.2017) oraz zbiórka podpisów pod inicjatywą ustawodawczą "Zatrzymać aborcję". Przedstawił też tematykę jesiennej sesji duszpasterzy rodzin i diecezjalnych doradców życia rodzinnego w Częstochowie.

Czytaj więcej

Sosnowiec: Miejskie obchody Dnia Edukacji

Miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej w Sosnowcu odbyły się tradycyjnie w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych. Podczas nich najlepsi nauczyciele odebrali dyplomy i wyróżnienia. Dyrektorzy 33 szkół, których uczniowe śpiewają w diecezjalnym chórze, odebrali także specjalne podziękowanie z rąk Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka za wsparcie tej inicjatywy. Występ chóru był zwieńczeniem uroczystości.

Czytaj więcej

Święto Białej Laski w Jaworznie

Jak co roku, 15 października, w kolegiacie św. Wojciecha w Jaworznie obchodziliśmy święto osób niewidomych i niedowidzących, czyli Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Święto to przypomina, że niewidomi są wśród nas i odgrywają ogromną rolę, mimo swojej trudnej drogi, we wszelkich dziedzinach życia społecznego, a szczególnie w sztuce, nauce i kulturze. Na Mszy św. o godz. 12.00 zgromadzili się niewidomi, wszyscy związani z kołem terenowym Polskiego Związku Niewidomych w Jaworznie, władze miasta z prezydentem Pawłem Silbertem i zastępcą prezydenta Moniką Bryl oraz mieszkańcy Jaworzna.

Czytaj więcej

Koksownia JSW upamiętniła prezydenta Kaczyńskiego

W Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, będącej częścią przedsiębiorstwa JSW Koks SA odsłonięto tablicę upamiętniającą wizytę w 2005 roku Lecha Kaczyńskiego - wówczas kandydata na prezydenta RP i prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Okazją do wizyty sprzed 12 lat było wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowej baterii koksowniczej nr 5. Tablicę poświęcił Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, a w uroczystości jej odsłonięcia udział wzięli m.in. wiceministrowie Grzegorz Tobiszowski i Michał Wójcik, lokalni parlamentarzyści, związkowcy, przedstawiciele branży koksowniczej i górniczej. Odczytano też list wystosowany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Czytaj więcej

Sławków: Rekolekcje dla małżeństw

Od piątku do niedzieli w Sławkowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw "Zawierzmy nasze życie Jezusowi przez Maryję" prowadzone przez ks. Romana Chylińskiego CSMA. Rekolekcje prowadzone są na podstawie książki Ludwika Marii Grignion de Monfort "Tajemnica Maryi". Plan rekolekcji:

Czytaj więcej

Bolesławski wieczór uwielbienia

21 października zapraszamy do Bolesławia na kolejny dekanalny wieczór uwielbienia. Szczegóły na plakacie:

 

Czytaj więcej

Kolejne "Popołudnia w Karmelu"

Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus zapraszają na spotkania modlitewno-formacyjne "Popołudnie w Karmelu czyli Szkoła modlitwy". W bieżącym roku kontynuujemy wędrówkę ze świętymi Starego Testamentu, których Pan pociągnął do Siebie i przez których objawia nam swoje Miłosierdzie i Wszechmoc. W każdy trzeci piątek miesiąca chcemy przyglądać się ich historiom, zaglądać w tajemnice ich relacji z Najwyższym, wsłuchiwać w ich modlitwy i odpowiedzi Boga. Towarzyszy nam w tym ksiądz Tomasz Smalcerz.

Czytaj więcej

Szczególny koncert w Sosnowcu

W najbliższą sobotę, 21 października, zapraszamy do parafii św. Łukasza w Sosnowcu (ul. Radosna 52A) na koncert zespołu Laudans, który odbędzie się po Mszy św. odprawianej o g. 18. Pochodzący z Mińska na Białorusi muzycy grają pieśni do słów ks. Jana Twardowskiego oraz św. Jana Pawła II. Tworzą też własne teksty, muzykę i aranżacje. W jego skład wchodzą Andrzej Ługin (gitara, wokal) oraz Aliona Połoczańska (syntezator).

Czytaj więcej

Październikowa KWC

Serdecznie zapraszamy na październikowe Spotkanie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, które odbędzie się w sobotę, 21 października, o g. 15 w parafii św. Maksymiliana w Olkuszu (ul. Sosnowa 1). Plan spotkania: Koronka do Bożego Miłosierdzia, Eucharystia, o g. 16 różaniec z rozważaniami o wyzwoleniu. Całe spotkanie będzie trwało ok. 2 godzin! Zapraszamy do comiesięcznego włączania się w modlitwę o trzeźwość!


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.