Dzień w diecezji - 24 marca 2017

24 marca w diecezji

 

Rocznica śmierci:

2012 - ksiądz Kazimierz Ostrowski (Kielce-Zadroże).

 

Posługa w stałym konfesjonale:

g. 8.30 - 11.00 Penitencjarz diecezjalny

g. 11.00 - 12.30 Księża Sercanie

g. 15.00 - 16.00 ks. Stanisław Kołakowski

g. 16.00 - 18.00 Penitencjarz diecezjalny

Przedmaturalna pielgrzymka na Jasną Górę

Wypowiedzianym przez młodzież uroczystym aktem zawierzenia abiturientów w opiekę Matki Bożej zakończyła się diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę. "W trudnych sytuacjach, kiedy serce przepełnione jest strachem, człowiek szuka pomocy u Pana Boga. Bo to Ten, któremu zależy na nas, który nie tylko pragnie naszego dobra, ale także je sprawia. To jest najkrótsza definicja miłości - "kocham cię" to znaczy pragnę Twojego dobra i będę robił wszystko, by to dobro dla ciebie zdobyć, nawet jeśli będzie to dużo kosztowało" - przypomniał w kazaniu Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak podkreślając rolę Maryi orędującej za nami. W Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył on Mszy św. dla ponad 1500 młodych, ich katechetów i nauczycieli.

Czytaj więcej

Ministranci na zawodach piłki nożnej

18 marca w Olkuszu odbyły się eliminacje diecezjalne turnieju halowej piłki nożnej dla ministrantów i lektorów. W kategorii ministrantów zwyciężyła parafia św. Maksymiliana w Olkuszu, zaś w obu kategoriach lektorskich – gimnazjalnej oraz dla uczniów szkół średnich bezkonkurencyjna okazała się parafia Najświętszego Zbawiciela w Przegini.

Czytaj więcej

Rekolekcje w kinie

Przed nami kolejna już, ciesząca się dużym zainteresowaniem, edycja projektu REKOLEKCJE W KINIE. Projekt jak co roku skierowany jest do księży, katechetów, młodzieży szkół gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych. Ma on na celu poszerzyć możliwość organizacji dodatkowych zajęć w ramach organizacji wielkopostnych rekolekcji szkolnych. W ramach tegorocznej akcji zapraszamy młodzież na specjalne projekcje filmów do kina Helios w Sosnowcu (ul. Modrzejowska 32b).

Czytaj więcej

Kalendarz diecezjalny - kwiecień

INTENCJE APOSTOLSTWA MODLITWY

INTENCJA OGÓLNA:
Aby młodzież umiała wielkodusznie odpowiadać na swoje powołanie, rozważając poważnie również możliwość poświęcenia się Panu w kapłaństwie lub w życiu konsekrowanym.

Czytaj więcej

Częstochowa: Msza z Biskupem dla trzech seminariów

 Św. Józef, którego uroczystość przeżywaliśmy w tym roku 20 marca, to przemożny orędownik, opiekun Kościoła i patron licznych osób, zawodów i grup społecznych. To także patron naszego sosnowieckiego Seminarium Duchownego, mieszczącego się obecnie w Częstochowie. 20 marca nasi klerycy wraz z alumnami z Częstochowy, modlili się wspólnie we wspólnocie Niższego Seminarium Duchownego, którego patronem także jest św. Józef. Mszy św. dla wspólnot trzech seminariów przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, a wraz z nim celebrowali ją rektorzy, prefekci i profesorowie.

Czytaj więcej

Dąbrowa: 100-lecie Cechu Rzemiosł Różnych

W niedzielę 19 marca, w przededniu tegorocznej uroczystości św. Józefa, Cech Rzemiosł Różnych w Dąbrowie Górniczej obchodził jubileusz 100-lecia powstania. Obchody rozpoczęła Msza św. w bazylice NMP Anielskiej, w której uczestniczyły liczne delegacje cechowe z województwa śląskiego, zrzeszone w Katowickiej Izbie Rzemieślniczej ze swoimi pocztami sztandarowymi. Obecni byli także przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i miejskich z prezydentem Dąbrowy Górniczej Zbigniewem Podrazą. Mszę św. koncelebrowaną odprawił kustosz bazyliki NMP Anielskiej ks. Andrzej Stasiak w asyście księży Antoniego Idasiaka i Henryka Kuczoba z archidiecezji katowickiej.

Czytaj więcej

Będzin: poświęcenie organów

19 marca podczas Mszy św. o g. 12 Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak poświęcił nowe organy elektroniczne w parafii św. Brata Alberta w Będzinie. Zostały one zakupione dzięki ofiarności parafian w miejsce dotychczasowego instrumentu, który służył wiernym ponad 30 lat. Uroczystość odbyła się w wyjątkowym czasie - Roku św. Brata Alberta.

Czytaj więcej

Dzień otwarty w katolickiej szkole podstawowej

Serdecznie zapraszamy rodziców wraz z dziećmi na dzień otwarty do katolickiej niepublicznej szkoły podstawowej w Sosnowcu w sobotę, 25 marca, w godzinach 10.00 – 14.00. W programie m.in. zwiedzanie szkoły, prezentacja programu dydaktyczno-wychowawczego, warsztaty i lekcje pokazowe oraz słodki poczęstunek Podczas dnia otwartego przyszli uczniowie wezmą udział w specjalnie przygotowanych dla nich zajęciach, m.in.: eksperymenty młodego odkrywcy, akademia sztuk pięknych, cyfrowe laboratorium szkolne, sportowy tor przeszkód, muzyczne karaoke i wiele innych niespodzianek. Kandydaci będą mieli również okazję sprawdzić, jak siedzi się w szkolnych ławkach, zobaczą nasze sale lekcyjne oraz salę gimnastyczną. Wszelkie pytania prosimy kierować do sekretariatu szkoły: tel.: +48 796 131 212, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Czytaj więcej

Szkoły katolickie na wspólnych rekolekcjach

Szkolne rekolekcje nie muszą być nudne i standardowe - kreatywność katechetów i rekolekcjonistów nie przestaje fascynować i zadziwiać oraz przekonywać do Kościoła tych, dla których być może to jedyny w roku czas spędzony na żywym kontakcie z Bogiem. Przykładem świetnego wykorzystania rekolekcyjnego czasu mogą być szkoły katolickie z Sosnowca i Dąbrowy Górniczej, które po raz kolejny zdecydowały się przeprowadzić wspólne duchowe ćwiczenia. Poza konferencjami, które przez trzy dni głosił ks. Andrzej Krupa, uczniowie zostali zaproszeni do kina na film o bł. Karolinie Kózkównie "Zerwany kłos", a także koncert i ewangelizacyjne spotkanie z grupą "Wyrwani z niewoli". Młodzi mężczyźni opowiadali o swoim nawróceniu i kontakcie z Chrystusem przekonując do zawierzenia mu swojej drogi. To już kolejne spotkanie uczniów z tym zespołem, który porwał wszystkich licealistów i gimnazjalistów. 

Czytaj więcej


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.