Dzień w diecezji - 30 kwietnia 2017

30 kwietnia w diecezji

Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przeprowadzi wizytację kanoniczną parafii Podwyższenia Krzyża św. w Sławkowie.

Niedziela Seminaryjna w dekanatach Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie, św. Franciszka z Asyżu w Łazach, NMP Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu.

g. 12 Msza św. odpustowa w zabytkowym kościele św. Marka w Rodakach.

 

Wideo-wizytówka: Parafia NSPJ Jaworzno-Byczyna

IV katecheza fatimska

W związku z przeżywaną w tym roku setną rocznicą objawień Matki Bożej w Fatimie co miesiąc na stronie publikujemy kolejną część cyklu Katechez Fatimskich. Autorem rozważań jest ks. Mariusz Dydak. Kwietniowe rozważanie dotyczy kultu Niepokalanego Serca Maryi i nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca.

Czytaj więcej

Zbiórka żywności dla Seminarium

25 kwietnia o g. 6.30 w Wyższym Seminarium Duchownym odbyła się Msza Święta sprawowana przez księdza rektora Konrada Kościka w intencji ofiarodawców naszego Seminarium i solenizantów, którym patronuje św. Marek. Po licznych przygotowaniach do wyjazdu około godziny 9:00 dojechaliśmy do Sułoszowej. Po wzmocnieniu sił u księdza proboszcza Leszka Kołczyka rozpoczęliśmy zbiórkę zboża.

Czytaj więcej

Żywy Różaniec u Matki Zagłębia

 Do praktykowania nabożeństwa pięciu Pierwszych Sobót Miesiąca i wynagradzania Maryi za grzechy przeciwko Jej Niepokalnemu Sercu zachęcał Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak uczestników diecezjalnej pielgrzymki Żywego Różańca do bazyliki NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, która odbyła się 29 kwietnia. Nawiązując do orędzia z Fatimy Biskup przypomniał, że Maryja przychodzi na Ziemię zatroskana o losy ludzkości, bowiem wie jakie kary spadną na ludzi, którzy nie odwrócą się od grzechów. "Przesłanie Maryi jest ciągle aktualne. (...) Możemy podjąć się ratowania świata korzystając z poleconego przez Maryję nabożeństwa zadośćuczynienia w pierwsze soboty miesiąca" - przypomniał Biskup. Przed Mszą św. konferencję o potędze modlitwy różańcowej w historii i losach każdego z nas wygłosił ks. Mariusz Dydak.

Czytaj więcej

"Gramy dla mamy" z Bodo Cafe

Caritas Diecezji Sosnowieckiej zaprasza na VI Koncert Charytatywny z cyklu "Gramy dla mamy". Tegoroczny koncert będzie wyjątkowy ponieważ połączony z Jubileuszem 25-lecia diecezjalnej Caritas. To wyjątkowe wydarzenie dedykujemy matkom i dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, pragnąc pomóc urzeczywistnić ich marzenia o normalnym życiu. Początkową ideą koncertu było zebranie funduszy na budowę, a obecnie na funkcjonowanie działającego od 2015 roku Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Jest to również okazja do podziękowania osobom, które wspierają dzieła Caritas, a także możliwość wspólnego, rodzinnego świętowania Dnia Matki.

Czytaj więcej

Klerycy zapraszają na maryjne sympozjum

Kleryckie Stowarzyszenie Rycerstwo Niepokalanej naszego Seminarium Duchownego wraz z klerykami archidiecezji częstochowskiej organizuje sympozjum naukowe "Życie chrześcijańskie – w łączności z Maryją Niepokalaną" w 300-lecie koronacji wizerunku Maryi Jasnogórskiej, 100-lecie objawień w Fatimie i 100-lecie istnienia Rycerstwa Niepokalanej.

Czytaj więcej

Bukowno-Bór: Biskup podziwiał prace wokół kościoła

Pięknieje teren wokół świątyni NMP Wspomożycieli Wiernych w Bukownie-Borze Biskupim. Jedna z najmniejszych parafii w diecezji poczyniła sporo inwestycji - przede wszystkim kilkaset metrów kostki brukowej przed świątynią oraz wokół niej w tzw. ciągu procesyjnym. Jak zaznacza proboszcz parafii, ks. Krzysztof Bujak, dzięki niwelacji terenu i pracom z każdej strony do kościoła można wejść bez żadnego stopnia, co jest szczególnie ważne dla rodziców z małymi dziećmi i niepełnosprawnych. Ziemia z niwelacji skarpy posłuży w najbliższej przyszłości do wybudowania parkingu. Teren wypiękniał także dzięki nasadzeniu 85 krzewów ozdobnych (m.in. klonu kanadyjskiego, karłowatych jodeł i świerków) oraz rabatów kwiatowych. Przygotowano także iluminację frontowej ściany i kapliczki. Postęp prac podziwiał 26 kwietnia Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

Czytaj więcej

Goście z USA w Domu Matki i Dziecka Caritas

Fundacja Timken znana jest w Polsce z bardzo wielu inicjatyw charytatywnych. W naszej diecezji to przede wszystkim wsparcie Domu Matki i Dziecka Caritas przez ufundowanie ogrodu z wyposażeniem placu zabaw. Przedstawiciele amerykańskiej fundacji Jim i Heidi Gresh oraz dyrektor Timken Polska 27 kwietnia spotkali się z Księdzem Biskupem Grzegorzem Kaszakiem i dyrektorem Caritas ks. Tomaszem Folgą. Spotkanie odbyło się w Domu Matki i Dziecka i pozwoliło na wzajemną wymianę doświadczeń oraz przedstawienie planów diecezjalnych instytucji pomocowych. Wśród nowych inicjatyw wspieranych przez Fundację Timken znajdzie się Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Olkuszu, gdzie kilkudziesięciu seniorów jeszcze w tym roku będzie otrzymywało codzienne wsparcie.

Czytaj więcej

Wizytacja kanoniczna w Bukownie

 W Niedzielę Miłosierdzia Bożego Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przeprowadził wizytację kanoniczną w Parafii św. Andrzeja Boboli w Bukownie. W drzwiach świątyni został powitany przez ks. proboszcza Wojciecha Tkacza i przedstawicieli parafian: państwa Leokadię i Leopolda Derdów oraz Helenę i Władysława Kajców. Po wejściu do kościoła i modlitwie wysłuchał sprawozdania z życia parafii od ostatniej wizytacji i zapoznał się z zamierzeniami na najbliższą przyszłość.

Czytaj więcej


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.