Męskie spotkanie z Matką

Data dodania: 2018.05.27

Dzisiejsze czasy potrzebują prawdziwych mężczyzn? Co miałby oznaczać ten zwrot? Na pewno mężczyzn, którzy nie boją się wyznawać swojej wiary! Tacy każdego roku przybywają do Piekar Śląskich na swoją stanową pielgrzymkę do Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Tradycyjnie w pątnicze rzesze (liczące nawet 100 tysięcy osób) włącza się grupa z naszej diecezji, która nad ranem wyrusza pieszo z parafii w Wojkowicach-Żychcicach wraz ze swoimi kapłanami, w tym wiernym kalwaryjskim pielgrzymem, ks. Janem Szkocem.

Miłość jest największą sprawiedliwością - mówił kard. Zenon Grocholewski, który przewodniczył Eucharystii na piekarskim wzgórzu. Emerytowany prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej zwrócił uwagę, że przymiotnik "sprawiedliwy" już w Starym Testamencie jest przeciwieństwem przymiotnika "występny, grzeszny". Odnosząc do życia refleksję nad Bożą sprawiedliwością zauważył, że "dla chrześcijanina rzeczą sprawiedliwą jest np. przebaczyć, wziąć na siebie krzyż, zaakceptować upokorzenie, poświęcić się dla kogoś". – Innymi słowy jest rzeczą sprawiedliwą (…) dobrowolnie zrezygnować z jakiegoś swojego prawa w imię wyższych wartości jak to uczynił Chrystus – powiedział.

- Tylko miłość może uczynić sprawiedliwość naprawdę twórczą w perspektywie dobra społecznego, w perspektywie prawdziwego postępu ludzkości – mówił. Kończąc homilię zwrócił się z apelem, by "w naszym kraju nigdy nie oddzielane sprawiedliwości od miłości społecznej, by interpretowano pojęcie sprawiedliwości w świetle miłości, w świetle realizacji woli Bożej".

Wcześniej do uczestników pielgrzymki zwrócił się metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, apelując o trzeźwość, ochronę środowiska, ale też codzienną kulturę życia i języka: "Potrzeba świadectwa języka wolnego od przekleństw i wulgaryzmów. Potrzeba języka politycznego i społecznego wolnego od jątrzenie i kłamstwa. Potrzeba Internetu wolnego od hejtu, który jest nie tylko wyrazem zdziczenia naszego życia społecznego, ale także grzechem, i to najpoważniejszym, bo przeciw miłości bliźniego" – powiedział hierarcha.

Tekst za KAI
FOTO: Jakub Wójcik

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.