Katedra: Klerycy zaśpiewają Akatyst ku czci św. Józefa

Data dodania: 2021.04.22

Jak wiadomo, papież Franciszek poświęcił rok 2021 orędownictwu św. Józefa. Jest On głównym patronem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej.

Z tego względu, na prośbę bp. Grzegorza Kaszaka, Seminarium podjęło się realizacji Akatystu ku czci św. Józefa. Przygotowania muzycznego podjął się ks. Marek Cisowski, wykładowca muzyki kościelnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Akatyst zostanie wykonany 1 maja w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. We wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika seminarzyści WSD Sosnowieckiego i Częstochowskiego, najpierw będą uczestniczyć w wieczornej Eucharystii o godz. 18:00 w katedrze Sosnowieckiej, po której wykonają Akatyst ku czci św. Józefa.

Akatyst (akatist, z gr. akathistos: przedrostek a - „bez” oraz kathiden - „siedzieć”) to typowy dla Kościołów wschodnich rodzaj rozbudowanego hymnu liturgicznego. Składa się z poszczególnych, mniejszych form muzycznych, zwnaych kondakionami oraz ikosami. Większość akatystu wykonywana jest w formule 3-głosowej.

Istnieje wiele akatystów. Ich rolą i tematyką jest uwielbienie Jezusa Chrystusa, Bogarodzicy Dziewicy lub świętych. Zgodnie z nazwą akatyst śpiewany jest zawsze w całości na stojąco oraz - w myśl tradycji Wschodu - bez organów i innych instrumentów muzycznych.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.