"Gaudeamus igitur" w wersji seminaryjnej

Każde wakacje kiedyś się kończą. Dla kleryków skończyły się one 22 września. W tym dniu tłum obładowanych torbami alumnów kolejny raz przekroczył bramy seminarium by rozpocząć nowy rok formacji, który już w pierwszych dniach okazał się dla wielu bardzo owocny. Dzień przyjazdu wypadał w piątek. Niedługo, bo godzinę po przyjeździe mieliśmy okazję najlepiej jak tylko można rozpocząć ten pobyt w seminarium, przywitano nas Mszą Świętą.

Jak co roku czekały nas tygodniowe rekolekcje, które trwały od poniedziałku do piątku. W tym roku rekolekcje wygłosił ks. Wojciech Węgrzyniak. Na konferencjach zasypał on nas bogactwem tematów, których poruszył aż dziewięć, między innymi: Kościół, rozeznanie powołania, Pan Bóg, celibat, grzech. Jako doktor biblistyki swoje wypowiedzi opierał głównie na Piśmie Świętym, a także na swoim bogatym życiowym doświadczeniu, które zdobywał posługując w licznych parafiach w wielu krajach świata. Nie można też zapominać że miał pomoc samego Ducha Świętego, którego działania można było w trakcie rekolekcji doświadczyć. Dni rekolekcji oznaczają dla alumna także czas Silentium Sacrum (Święta Cisza) podczas, którego kandydat na księdza powinien zachować milczenie i wsłuchać się w Boży głos, aby to On działał w jego życiu.

Po zakończonych rekolekcjach czekała nas pracowita sobota, przeznaczona na sprzątanie generalne budynku seminaryjnego. Także sprzątanie jest ważnym elementem formacji alumna, uczy ono pracowitości, rzetelności, odpowiedzialności itp. a ponadto trud sprzątania ofiarowany Bogu służy uświęcaniu duszy człowieka.

Dokładnie tydzień po sprzątaniu generalnym, także w sobotę gościliśmy w naszym seminarium przedstawicieli wspólnot żywego różańca, łącząc się z akcją "Różaniec do granic" i wspólnie z nimi odmawiając modlitwę różańcową.

10 października, podczas Mszy św. o g. 10, razem z Księdzem Biskupem Grzegorzem Kaszakiem i Księdzem Arcybiskupem Wacławem Depo uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok formacji. Następnie na auli Jana Pawła II w naszym seminarium ksiądz rektor podsumował poprzedni rok akademicki i otwarł nowy. Mieliśmy okazję także wysłuchać wykładu ks. prof. dr hab. Antoniego Troniny pt. "Orędzie objawień fatimskich w świetle Apokalipsy". Na koniec życzenie i słowa zachęty skierowali do nas biskupi naszych diecezji, udzielili nam także pasterskiego błogosławieństwa. Po uroczystościach udaliśmy się, by budować wspólnotę stołu podczas wspólnego obiadu.

Warto także dodać że ten rok formacji ma być czasem mocno nastawionym na maryjność. Maryja była Matką Najwyższego Arcykapłana, Jezusa Chrystusa. Jesteśmy więc w dobrych rękach.

Wychowawczyni powołań kapłańskich, módl się za nami!

kl. Maciej Byrczek
FOTO: kl. Artur Sikora


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.