Żywy Różaniec silny wspólnotą i modlitwą

Data dodania: 2018.04.28

Ileż siły musi drzemać w tym powtarzanym dziesiątki razy Pozdrowieniu Anielskim, że za każdym razem jest ono "wypraszane" przez Maryję w kolejnych objawieniach? Ile łask dla Kościoła, Ojczyzny i rodzin spływa z nieba dzięki różańcowi? Pierwsza linia różańcowego frontu, ludzie utrzymujący duchowo nasze parafie - członkowie i członkinie Żywego Różańca - przybyli 28 kwietnia do bazyliki NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, by wspólnie modlić się i dziękować za kolejny rok łask.

Doroczną pielgrzymkę rozpoczęła konferencja ks. Mirosława Toszy, który przywołał najnowszą adhortację papieża Franciszka o świętości podkreślając, że święci to nie tylko wielkie osoby kanonizowane, ale także bliscy z sąsiedztwa. "Wielka w tym zasługa różańca" – zwrócił uwagę zaznaczając, że w tej modlitwie Maryja wyjaśnia nam wiele rzeczy – spotykając się z Maryją przeżywamy razem z Nią sceny z Ewangelii, a dzięki temu lepiej rozumiemy życie nasze i innych ludzi.

Ks. Tosza podkreślił też, że sensem różańca jest kontemplacja wydarzeń z życia Jezusa i Maryi. "Zwłaszcza Żywy Różaniec, który przez cały miesiąc odmawia jedną wybraną tajemnicę różańca, ma szansę zamieszkać przez miesiąc w tej tajemnicy – zanim zacznie się odmawiać można wyobrazić sobie tę scenę, poczuć ją i zagłębić się. Różaniec to modlitwa ewangeliczna, kontemplacyjna" – zaznaczył kapłan.

Po odmówieniu modlitwy różańcowej rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. W homilii rozważał on słowa modlitwy "Zdrowaś Maryjo...". Podkreślił, że składa się ona z trzech części - słów anioła wypowiedzianych w czasie zwiastowania, słów św. Elżbiety i dodanej przez Kościół prośby o modlitwę w każdej chwili życia, aż po jego najtrudniejszy moment - kres. Przywołując słowa św. Jana Pawła II zwrócił uwagę, że ta modlitwa jest miła Maryi, bo przywołuje słowa z najważniejszego momentu Jej życia - momentu, kiedy zgodziła się na poczęcie w dziewiczym łonie Chrystusa. "Niebo obsypuje nas różnymi darami. Anioł mówi Maryi: jesteś pełna tych darów. Nie ma w Tobie miejsca na brud grzechowy!" - mówił Biskup.

Pielgrzymka wpisywała się w rok jubileuszowy 50-lecia koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej Anielskiej. Ksiądz kustosz Andrzej Stasiak serdecznie zaprosił na centralne obchody, które odbędą się 20 maja. Mszy św. o g. 12 przewodniczył będzie Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.