Wiara i patriotyzm na DAR-rze

Data dodania: 2018.03.05

Już za niespełna dwa tygodnie – dokładnie 17 marca – ruszy kolejna edycja Diecezjalnej Akademii Rodziny (DAR). Tematem tegorocznych rozważań będzie szeroko rozumiana "Wiara i patriotyzm".

DAR to formacyjno – edukacyjna inicjatywa prowadzona już od 9 lat przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich diecezji sosnowieckiej. Skierowana jest do wszystkich osób pragnących pogłębić swoją wiedzę i formację. Słuchaczami DAR-u mogą być zarówno młodzi ludzie wkraczający w dorosłe życie, jak i rodziny z krótkim lub dłuższym stażem. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Nie trzeba się także nigdzie zapisywać, wystarczy przyjść na wykład. A warto, bo prowadzą je specjaliści z różnych dziedzin od teologii, poprzez medycynę, psychologię i sztukę. Wykłady odbywają się raz w miesiącu w auli Wydziału Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu (tzw. "Żyleta" przy ul. Będzińskiej). Początek każdego spotkania o godzinie 15.00. Na rozpoczęcie zajęć słuchacze odmawiają Koronkę do Miłosierdzia Bożego. To duchowy aspekt DAR-u.

Pierwsze spotkanie w ramach DAR odbędzie się 17 marca, o godz. 15.00. Akademię zainauguruje wykład bp diecezji sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka pt. "Wyzwania dla duszpasterstwa rodzin w świetle encykliki: Amoris laetitia". Drugim prelegentem będzie prof. Dariusz Nawrot, historyk z Uniwersytetu Śląskiego. Wykładowca przedstawi temat: "Zagłębiowskie drogi do niepodległości".

W kwietniu udało się zaprosić bp Adam Wodarczyk, który przedstawi postać Sługi Bożego ks. Franciszek Blachnicki. Po prelekcji będzie zaprezentowany film pt. "Prorok nie umiera". To 21 kwietnia.

12 maja gościem DAR-u będzie ks. prof. Marian Zawada, który zaprezentuje zagadnienie modlitwy w rodzinie. 9 czerwca z słuchaczami akademii spotka się s. Bogdana Batog CSCIJ, z Wicepostulacji Sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej i przedstawi temat: "Służba dzieciom w życiu i działalności Czcigodnej Sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej, Matki Zagłębia". Lipiec i sierpień to czas wakacji. Zajęcia tak jak na żadnej innej uczelni nie odbywają się.

Natomiast 15 września wystąpi ks. dr Wojciech Kućko i opowie o św. Stanisławie Kostce - patronie Polski i młodzieży.

20 października, już od 9.30, odbędzie się Sympozjum diecezjalne "Wiara i patriotyzm" z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na 10 listopada przewidziano prelekcję ks. dra Lucjana Szczepaniaka pt. "Sens życia w perspektywie teologii". W drugiej części listopadowego spotkania, jak to jest w zwyczaju, odbędzie się program religijno-patriotyczny przedstawiony przez scholę z parafii św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie pod kierunkiem ks. Adriana Piętka.

Piotr Lorenc
NIEDZIELA SOSNOWIECKA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.