Warsztaty ekologiczne w sosnowieckim Caritas

Data dodania: 2020.09.17

Ekologiczne nawrócenie, kwestia recyklingu oraz dbałość o ziemię i wodę to tylko niektóre z tematów poruszonych w czasie Warsztatów Laudato Si' które odbyły się 17 września w siedzibie Caritas Diecezji Sosnowieckiej przy ul. Korczaka w Sosnowcu. Gościem specjalnym spotkania był br. Cordian Szwarc OFM, animator krajowy projektu Laudato si' (Caritas Polska).

Uczestnikami warsztatów byli członkowie i liderzy Parafialnych Zespołów Caritas (PZC) z terenu Diecezji Sosnowieckiej - Będzina, Jaworzna i Sosnowca. To osoby, które nie tylko poświęcają swój czas na pracę na rzecz potrzebujących w swoich własnych parafiach, ale również chętnie dokształcają się i poszerzają horyzonty. Spotkanie w ramach projektu Laudato si' było z pewnością dobrą ku temu okazją, bowiem kwestia ekologii dotyczy wszystkich i jest wielkim polem do nawrócenia dla każdego z nas.

Chcemy wykorzystać to spotkanie, aby wspólnie zastanowić się jakie problemy ekologiczne występują w tych konkretnych miejscach, w których działają Parafialne Koła Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Wtedy łatwiej opracować realną odpowiedź na realną potrzebę zmiany.

Wówczas Caritas znajdzie również środki na finansowanie i realizację takiego projektu. Projekt Caritas Laudato Si nie polega na tym, aby zrealizować pomysł centrali Caritas, ale żeby pomóc w urzeczywistnieniu tym inicjatywom, które są oddolne i rozeznane w sposób lokalny - wyjaśniał br. Cordian Szwarc OFM w rozmowie z naszym Biurem Prasowym.


br. Cordian Szwarc OFM - animator krajowy projektu Laudato si'

Bardzo ważnym elementem warsztatów było wezwanie do "ekologicznego nawrócenia", czyli do tego, co Papież Franciszek nazywa ekologią integralną:
 

Ekologia integralna to odnowienie swojej relacji z Ojcem, który daje nam do zamieszkania wspólny dom – Ziemię. Dlatego Ojciec Święty wspomina o 3 wymiarach ekologicznego nawrócenia: w relacji do Boga, do innych ludzi i względem przyrody. Papież chce nas przekonać, że te wybory, których dokonujemy w sklepie w Sosnowcu, kupując np. określone towary, mają swój oddźwięk po drugiej stronie kuli ziemskiej. Musimy więc zacząć myśleć także globalnie - tłumaczył br. Cordian

Uczestnicy warsztatów wzięli również udział w wykładach Kaspra Jakubowskiego - doktora inżyniera architektury krajobrazu - pt. "Jak ugryźć temat Bioróżnorodności" oraz "Brak kontaktu z naturą jako problem międzypokoleniowy", a także w różnych działaniach integracyjnych.

Liderom PZC z naszej diecezji życzymy, aby skutecznie dzielili się zdobytą wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie ekologii w swoich parafiach.

 

tekst i foto: Ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.