Sprawdziliśmy trasę sztafety niepodległości

Data dodania: 2018.05.25

Już za trzy tygodnie jedno z najważniejszych wydarzeń w ramach diecezjalnych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Sztafeta Niepodległości odbędzie się 17 czerwca i przebiegnie przez sporą część naszej diecezji. Nie będzie to tylko wydarzenie biegowe i promujące zdrowy style życia, ale także okazja do zapoznania się z historią regionu.

Sztafeta zatrzyma się obok kilkunastu miejsc pamięci – pomników i tablic upamiętniających ważne osoby i wydarzenia z naszych dziejów. 24 maja wraz z dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego, ks. Markiem Bigajem, odpowiedzialnym z ramienia Kurii za sztafetę, obejrzeliśmy większość tych miejsc.

 

Symboliczne jest miejsce rozpoczęcia sztafety – o g. 7.30 obok mogiły 46 legionistów Piłsudskiego poległych w Bitwie pod Krzywopłotami, na cmentarzu w Bydlinie rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. Po niej biegacze wyruszą na pierwszy odcinek, liczący 11 kilometrów odcinek pod Urząd Gminy w Kluczach.

Jeśli kilkunastokilometrowe odcinki to dla kogoś za wiele – nic straconego! Na całej trasie wyznaczone są także odcinki rekreacyjno-rodzinne. Pierwszy z nich (liczący 1 kilometr) rozpocznie się ok. 9.35 pod Urzędem Gminy w Kluczach i zakończy pod miejscowym kościołem.


Z Klucz sztafeta pobiegnie przez Bogucin do Olkusza (odcinek rekreacyjny-rodzinny będzie liczył ok. 400 metrów i rozpocznie się ok. g. 11.15 na ulicy Szkolnej, a zakończy na Rynku). To miejsce niezwykle ważne, także dla pamięci historycznej. Na Rynku znajduje się pomnik Józefa Piłsudskiego – pomnik odsłonięty w 2017 roku jest wzorowany na pomniku Marszałka, który został odsłonięty w 1936 roku na starym placu fabrycznym. Przed pomnikiem znajduje się płyta Nieznanego Żołnierza, która pierwotnie została położona pod magistratem 1925 roku. Na rynku znaleźć można też tablicę upamiętniającą Krwawą środę, czyli akcję pacyfikacyjną jaka miała miejsce 31 lipca 1940 roku, kiedy Niemcy przez cały dzień torturowali wszystkich mężczyzn – mieszkańców Olkusza. Niedaleko trasy przebiegu sztafety znajduje się także Mauzoleum Strażackie (ul. Floriańska 5), pomnik ofiar komunizmu (ul. Augustiańska), obelisk gen. Stefana Buchowieckiego oraz pomnik "Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939" w miejskim Parku. Warto wspomnieć też Krzyże Solidarności na placu przy bazylice św. Andrzeja, nawiązujące w swej symbolice do słynnych krzyży pod stocznią w Gdańsku. Stanowiły one pierwotnie element polowego ołtarza w maju 1981 roku, kiedy został poświęcony sztandar NSZZ "Solidarność" ZGH "Bolesław" w Bukownie. W maju 1982 roku, już w stanie wojennym, działacze zdelegalizowanej "Solidarności" bez zgody władz wkopali krzyże obok kościoła. Miasto może się także pochwalić Kopcem Kościuszki.

 

Z Olkusza trasa będzie wiodła w stronę Kopalni Pomorzany i dalej, do Bolesławia, gdzie od remizy OSP ok. 12.30 rozpocznie się kolejny niespełna półkilometrowy odcinek rodzinny. Trasa będzie wiodła pod Pomnik Wolności zlokalizowany w przydworskim parku, powstały 1919 roku by uczcić odzyskanie niepodległości przez Polskę. 2 września 1919 roku odwiedził Bolesław dowódca Błękitnej Armii, gen. broni Józef Haller. Powodem jego wizyty była inspekcja stacjonującego tu batalionu z 2 Pułku Strzelców Bytomskich. Generała witał cały Bolesław, a jednym z punktów wizyty Generała, było złożenie kwiatów i posadzenie "Drzewka Wolności" pod pomnikiem. Zniszczony przez Niemców został odbudowany w 2010 roku. Po zapaleniu zniczy biegacze pobiegną przez Podlipie do Sławkowa, gdzie przy ul. Walcowania znajduje się kolejny z obelisków.

 

Za Sławkowem wytyczona trasa biegnie w stronę Maczek – dzielnicy Sosnowca, gdzie nieopodal remontowanego dworca naprzeciw siebie stoją obelisk upamiętniający rok 1863 i powstanie styczniowe oraz popiersie Kościuszki, pochodzące z 1917 roku. W czasie II wojny światowej przed zniszczeniem uchronił je ks. Stanisław Kaciuba. Po wojnie zostało odrestaurowane i ustawione na zieleńcu przy ul. Krakowskiej w 1963 roku. Biegacze będą tu ok. 16.15.


Ostatni odcinek trasy to liczący 11,5 kilometra dystans do Jaworzna, gdzie sztafeta zakończy się przed 18 na Rynku Głównym, przy Pomniku Niepodległości!


Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich – doświadczonych i mniej doświadczonych biegaczy! Na tych, którzy nie dadzą rady jechać za grupą będzie specjalny bus. Dzięki wsparciu mecenasa obchodów 100-lecia niepodległości w diecezji, firmy Tauron, udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Każdy uczestnik otrzyma koszulkę i pamiątkowy medal.

Możliwość zapisów, regulamin biegu i szczegółowe informacje znaleźć można na stronie www.sztafetadiecezjalna.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.