Sosnowiec: wernisaż papieskiej wystawy

Data dodania: 2019.09.05

W sosnowieckim muzeum w Pałacu Schoena oglądać można niezwykłą wystawę "Jan Paweł II. W 20. rocznicę wizyty", zawierającą wspomnienie z odwiedzin papieża w 1999 roku w Sosnowcu i Gliwicach. Uroczysty wernisaż z udziałem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka i delegata z diecezji gliwickiej odbył się w czwartek, 5 września. Oprawę muzyczną, z przejmującą "Modlitwą o pokój" wykonał chór "Salvatoris Amici" z parafii Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu.

"Życzę, żeby każdy, kto odwiedzi tę wystawę, pochylając się nad postawą tego wielkiego patrioty, kochającego Polskę do szaleństwa, miał okazję do głębokich refleksji o teraźniejszości i przyszłości. Jan Paweł II tak wiele dla nas zrobił - warto wracać do jego nauczania i zastanowić się nad tą wspaniałą postacią, bowiem u niego słowa zawsze zgadzały się z czynem" - mówił Biskup podczas wernisażu.

Na ekspozycji zgromadzono zdjęcia, filmy, liczne pamiątki i dary dla diecezji. Częścią wystawy jest premierowy film, w którym ówcześni przedstawiciele władzy, duchowieństwa oraz mieszkańcy wspominają wzruszające chwile sprzed 20 lat.

Wystawie towarzyszyć będą też szczególne wydarzenia dodatkowe - 25 września o g. 18 odbędzie się spotkanie z o. Leonem Knabitem OSB, 16 października o g. 18.00 - koncert pamięci znanego sosnowiczanina i muzyka Jerzego Sojki, którego chór uświetniał wizytę Jana Pawła II (na fortepianie zagra Jacek Glenc). 23 października o g. 18 dyrekcja muzeum zaprasza na wieczór z poezją Jana Pawła II z udziałem Dariusza Niebudka, Barbary Pospieszalskiej i Joachima Mencla. Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

Wystawę można oglądać do końca października.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.