Olkusz: wojewódzkie rozpoczęcie roku szkolnego

Data dodania: 2019.09.04

2 września w bazylice św. Andrzeja w Olkuszu Mszę Św. o godz.8.00 w intencji wszystkich szkół województwa małopolskiego sprawował Ksiądz Biskup Piotr Skucha. W koncelebrze Eucharystii udział brali również m.in. dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Sosnowieckiej ks. Michał Borda, dziekan dekanatu olkuskiego ks. Henryk Chmieła, proboszcz olkuskiej bazyliki ks. Mieczysław Miarka, a także kapłani pracujący w szkołach olkuskich. Przybyli także: Małopolski Kurator Oświaty, władze powiatu olkuskiego; dyrekcja Zespołu Szkól nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu, która to szkoła rozpoczynała obchody 120-lecia swego istnienia, samorządowcy różnych szczebli, władze Olkusza, służby mundurowe, poczty sztandarowe, nauczyciele, dyrekcje szkół, rodzice, wychowawcy, opiekunowie, młodzież i dzieci szkolne.

- Domu nie buduje się od dachu. Dom musi mieć solidny fundament, duszę - zauważył w homilii Biskup, wskazując na naszego Nauczyciela – Jezusa Chrystusa, który "zwraca się dzisiaj do nas i mówi: Ja wam pomogę zbudować dom na fundamencie, na solidnej podstawie, na skale". "Budować na skale to przede wszystkim budować na Jezusie Chrystusie i razem z Jezusem Chrystusem, a to znaczy budować na fundamencie, któremu na imię Miłość Ukrzyżowana. To budować z Kimś, kto zawsze jest wierny, nawet jeśli my odmawiamy wierności, bo On nie może zaprzeć się samego siebie. To budować z Kimś, kto stale pochyla się nad zranionym ludzkim sercem i mówi: Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz. Budować z Kimś, kto z  wysokości Krzyża wyciąga ramiona i powtarza przez całą wieczność:  Życie Moje oddaję za ciebie, bo cię kocham, człowieku. – Czyli chodzi tu o wychowanie, o zdobywanie wiedzy, które służy również budowaniu naszego wnętrza, naszego charakteru. Budować na Chrystusie to wreszcie znaczy oprzeć wszystkie swoje pragnienia, tęsknoty, marzenia, ambicje i plany na Jego woli" – mówił Biskup.

"Wybierajmy to, co najlepsze, uczmy się, bo bez nauki nie ma żadnego postępu, ani tego zewnętrznego, ani tego duchowego. Ale pamiętajmy, na kim chcemy się opierać, kto powinien kształtować naszą postawę, kto powinien kształtować nasz charakter? To jest Skała, to jest Jezus Chrystus. I budujmy razem z Nim" – apelował hierarcha.

Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli do Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu na ciąg dalszy uroczystości – tam o godz. 9.30 brali udział w inauguracji roku szkolnego 2019/2020.

Tekst i FOTO: Tomasz Wilczyński

 

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.