Olkuskie organy na znaczku pocztowym

Data dodania: 2019.10.08

Pieśnią „Bogurodzica”, wykonaną przez Chór Parafialny, przy wsparciu dźwięków siedemnastowiecznych olkuskich organów, rozpoczęły się 5 października w olkuskiej bazylice św. Andrzeja Apostoła wyjątkowe obchody, związane z uroczystą prezentacją na znaczku Poczty Polskiej tych właśnie organów, których twórcami byli Hans Hummel i Jerzy Nitrowski. Znaczek okolicznościowy wraz z kopertą wydane zostały w emisji „Zabytkowe organy w Polsce”.

Z tej okazji o g. 17 Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak odprawił w olkuskiej bazylice uroczystą Eucharystię. Na uroczystość przybyli m.in.: wiceminister sportu i turystyki Jacek Osuch, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, starosta Powiatu olkuskiego Bogumił Sobczyk i dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Łukasz Kmita. Zaproszeni zostali także m.in. dyrektor Departamentu Poczty Maciej Świtkowski, Grzegorz Kurdziel – wiceprezes Poczty Polskiej oraz prezes Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego Maria Rzepka. Po Mszy Świętej nastąpiło uroczyste odsłonięcie i prezentacja znaczka pocztowego, a o g. 18.10  odbył się koncert organowy w wykonaniu Artura Szczerbinina- doktoranta Akademii Muzycznej w Krakowie i jednego z organistów kościoła Świętego Krzyża w Krakowie.

Biskup Grzegorz Kaszak podkreślił, że znaczek ten będzie rozsławiał organy, które zostały odnowione z pomocą przyjaciół z zagranicy, ale także i dzięki ofiarności parafian. Zwrócił też uwagę, że muzyka koi, łagodzi i leczy rany. „Cieszymy się z tej perły naszej kultury, z tego dziedzictwa, które zostało nam przez przodków naszych przekazane. Wydawało się, kiedy one niszczały, że niemożliwą jest ich odnowa, bowiem brakowało pieniędzy, bowiem nie  było też i odpowiednich fachowców. I to, co wydawało się niemożliwe, okazało się możliwe dzięki ludziom dobrej woli”. Ksiądz Biskup przypominał też o modlitwie za Ojczyznę, w kontekście naszego dziedzictwa narodowego, do którego należą także organy. „Pomyślność Polski zależy od błogosławieństwa Bożego, zależy także od naszego moralnego życia. Módlmy się, aby dobry Bóg odpuścił Polakom wszystkie grzechy i aby z Nieba wysokiego błogosławił nam na dobre czasy” – mówił.

Znaczek można było nabyć tego dnia na stoisku Poczty Polskiej, ustawionym obok olkuskiej bazyliki. Został też zaprezentowany na stronie internetowej www.filatelistyka.poczta-polska.pl. Czytamy tam, że znaczek wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie: 51 x 79 mm, w bloku formatu 75 x 100 mm, w nakładzie 100 000 sztuk.

Tekst: Tomasz Wilczyński
FOTO: Piotr Wilczyński

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.