Którą drogę wybierzesz TY?

Data dodania: 2020.06.24

Zbliża się czas wakacji, dla niektórych nawet już się zaczął. Wakacje to czas odpoczynku, ale dla wielu także czas podejmowania ważnych, przełomowych decyzji. W sposób szczególny doświadczają tego maturzyści, zastanawiający się nad swoim dalszym kierunkiem edukacji, a także studenci, czy osoby starsze. Wybór szkoły lub pracy - choć bardzo ważne - to jednak nie są najważniejsze. Istnieje jeszcze coś większego, szczególny rys i kierunek naszego życia, który nazywamy powołaniem.

Wiemy, że każdy ma jakieś powołanie. Kościół w swojej mądrości wyróżnia trzy podstawowe: do małżeństwa, kapłaństwa oraz do życia zakonnego. Każda z tych trzech dróg jest dobra i piękna. Na każdej z nich człowiek może dojść do tego głównego powołania, jakim jest zbawienie i życie wieczne w zjednoczeniu z Bogiem. Chcę jednak poruszyć tutaj szczególnie temat powołania do kapłaństwa, które mnie, jako klerykowi, jest szczególnie bliskie.

Kapłaństwo urzędowe  (istnieje jeszcze kapłaństwo powszechne, w którym uczestniczy każdy ochrzczony)  to powołanie do szczególnej relacji z Chrystusem, w której On przez konkretnego człowieka chce budować swój Kościół i umacniać swój lud poprzez głoszenie Bożego Słowa i udzielnie sakramentów, a szczególnie sprawowanie Eucharystii.

Jestem klerykiem naszego Sosnowieckiego Seminarium, 4 lata temu odpowiedziałem na głos Bożego powołania i wszedłem na drogę przygotowującą do kapłaństwa. Pisze dzisiaj szczególnie do tych, którzy zastanawiają się nad wyborem swojej drogi życiowej. Mam dla was trzy rady.

Pierwsza: jeśli nie wiesz jakie jest twoje powołanie to pytaj się o to Boga. On chce dla nas szczęścia i dobra oraz wie jaka droga do tego prowadzi. Więc pytaj się Jego, pytaj w codziennej modlitwie i obserwuj pragnienia jakie się w tobie rodzą.

Druga: jeśli jest w tobie pragnienie uczestniczenia w tej szczególnej przygodzie z Chrystusem - przygodzie kapłaństwa, a ogranicza cię strach to chce dziś szczególnie powiedzieć do ciebie – Nie bój się! Na mojej drodze bałem się wielu rzeczy, niektórych nadal boję. Bałem się, że nie dam rady, że jestem zbyt grzeszny, że inni mnie wyśmieją, że stanę się widowiskiem świata. Odkryłem jednak Dobrą Nowinę, o której mówię dzisiaj także tobie: Jezus mówi ci „NIE BÓJ SIĘ”!

I w końcu trzecia rada: W naszym powołaniu i rozeznawaniu nie jesteśmy sami. Bóg daje nam ludzi, którzy pomagają nam przy wyborze powołania. Czasami są to rodzice, ksiądz, katecheta. Nie bójmy się więc do nich zwrócić o pomoc.

Czas seminarium, to czas przygotowywania się do Święceń kapłańskich, budowania relacji z Jezusem, a także czas rozeznawania swojego powołania. Dlatego jeśli czujesz w sobie pragnienie wstąpienia na tę właśnie drogę, to serdecznie zapraszam cię do naszego Sosnowieckiego Seminarium. Po więcej informacji i opis waunków przyjęcia zapraszam na naszą seminaryjną stronę internetową www.seminarium.sosnowiec.opoka.org.pl.

Nie bój się powiedzieć Bogu TAK! Świat potrzebuje Kapłanów!

kl. Maciej Byrczek

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.