Katedra: uroczystość odpustowa ku czci Wniebowziętej

Data dodania: 2022.08.15

Ks. bp Grzegorz Kaszak przewodniczył uroczystej sumie odpustowej w sosnowieckiej katedrze w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mszę koncelebrowali ks. Tomasz Kubiczek, promotor sprawiedliwości Trybunału Roty Rzymskiej oraz ks. Przemysław Lech, dyrektor Biura Prasowego diecezji sosnowieckiej. Obecny był m.in. Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta Sosnowca, insp. Tomasz Kłosowicz, Komendant Miejski Policji w Sosnowcu oraz kanonicy sosnowieckiej kapituły katedralnej, siostry zakonne i Rycerze Kolumba.

Jak zauważył bp Grzegorz Kaszak uroczystość Wniebowzięcia NMP przypomina o wzięciu z duszą i ciałem do nieba Matki Chrystusa.

- Tam nas oczekuje. Do tego niezwykłego miejsca zaprasza nas Pan Bóg. „Przygotowałem wam mieszkań wiele”. Tych mieszkań dla wszystkich starczy. Trzeba tylko dobrze przejść przez życie, żeby tam się znaleźć. Dlaczego to dla nas jest ważne? To miejsce, które nigdy nie będzie zniszczone. Ono jest wieczne i żadne siły i potęgi nie zagrożą człowiekowi, który tam się znajdzie – mówił w homilii sosnowiecki ordynariusz.

Jak dodał, o niebie człowiek może wiedzieć tylko tyle, ile Pan Bóg zechce mu objawić. Podał również wskazówki jak można niebo osiągnąć.

- Do tego miejsca, pełnego szczęścia wprowadził Pan Jezus swoją matkę z duszą i ciałem. Jak się dostać do tego miejsca? Dochodzi się do niego poprzez służbę. Pan Jezus powiedział wyraźnie: ja przyszedłem nie po to, aby mi służono, ale po to, aby służyć. W dzisiejszej ewangelii Matka Boża mówi „Ja jestem służebnicą”. Co to znaczy służyć? To znaczy pracować z wyrzeczeniem i z poświęceniem.

Jak zauważył, Matka Boża wyrzekła się swoich planów, choć w konsekwencji wiązało się to z koniecznością przyjęcia wielu trudów i ucieczki do Egiptu. Na zakończenie zacytował również fragment psalmu 60:

„Daj nam pomoc przeciw nieprzyjacielowi, bo ludzkie wsparcie jest zawodne. Dokonamy w Bogu czynów pełnych mocy, a On podepcze naszych nieprzyjaciół.”

Jak zaznaczył bp Kaszak ludzkie wsparcie zawodzi, dlatego należy prosić o pomoc z nieba. Nastąpiło również poświęcenie ziół, błogosławieństwo relikwiami Jana Pawła II. Na zakończenie uroczystości każdy miał możliwość obejścia wielkiego ołtarza ku czci Matki Bożej Wniebowziętej znajdującego się w prezbiterium. Odbyła się również procesja wokół świątyni.

tekst i zdjęcia: Mikołaj Wójtowicz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.