EDK z Olkusza za nami, za tydzień kolejne

Data dodania: 2019.04.08

Z parafii św. Andrzeja w Olkuszu, tak jak w latach ubiegłych, wyruszyła Diecezjalna Droga Krzyżowa na wzór Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Rozpoczęła się 5 kwietnia od Mszy Świętej odprawionej o godzinie 20.00. Eucharystii przewodniczył oraz głosił Słowo Boże ks. Andrzej Nackowski, wicedyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W homilii zauważył on m.in., że: "Droga Krzyżowa jest dla słabych… . Bo Krzyż nie jest dla mocnych, ale dla słabych. Bo to, moi drodzy, dopiero Krzyż jest mocą. Moc nie płynie z nas i siła nie płynie z nas… . Spójrzmy na zwyczajny przykład, kiedy ktoś jest chory – nieraz pokonuje wielką drogę do lekarza, jeździ nieraz od szpitala do szpitala. Ale jeździ nie dlatego, że ma siłę i wytrwałość zdążać od lekarza do lekarza. Ale dlatego jeździ, bo wie, że jest słaby, chory. Nie po to, żeby udowodnić, że da radę do lekarza dojechać… . I tak samo jest z naszą wędrówką na Golgotę. Idziemy tam nie dlatego, że jesteśmy mocni, silni, nie dlatego, że ze wszystkim dajemy sobie radę. Ale dlatego, że jesteśmy słabi właśnie i potrzebujemy, żeby On nas wzmocnił, pokrzepił. Kiedy przychodzi niemoc, przestań polegać na swoich zdolnościach, na swoich wysiłkach, na swoich zmysłach – kontynuował kapłan - a spójrz do góry, spójrz na Krzyż. Przestań polegać tylko na sobie, ale uznaj swoją niemoc i spójrz na Krzyż, bo stamtąd płynie moc, ratunek, życie i zwycięstwo. Tylko trzeba temu Krzyżowi zaufać. – Ks. A. Nackowski zachęcał także, by uczestnicy tej Drogi Krzyżowej pomyśleli w jej trakcie, w czym są niemocni i po co tam idą, w czym potrzebują, by Krzyż ich umocnił, w czym potrzebują zanurzyć ten Krzyż w ich życiu. Ale nie po to, by się pognębić – jaki jestem słaby – nie po to. Po to, by, gdy dojdą na „naszą Golgotę”, mogli doświadczyć mocy, która płynie z Krzyża, doświadczyć Boga, który w tę ich niemoc się wleje i udoskonali ich słabość. – Bo On umacnia słabych. Dajcie Mu się umocnić.

Po Mszy wyruszono dwiema trasami – przez Osiek i Paczółtowice oraz przez Płoki i Ostrężnicę. Obie trasy zbiegały się na finiszu w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej. Wśród ponad 200 uczestników nocnego nabożeństwa byli m.in. ks. Paweł Kurczab i dwie siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej – pracujące przy bazylice olkuskiej: s. Katarzyna Kula i s. Irena Wójcik.

Tekst i FOTO: Tomasz Wilczyński

 

Już w najbliższy piątek, 12 kwietnia, szansa dla wszystkich chcących uczestniczyć w kolejnych wariantach Ekstremalnych Dróg Krzyżowych.

Dwie trasy do wyboru przygotował rejon Bydlin - po Mszy św. o g. 19.30, odprawianej w kościele św. Małgorzaty, można wyruszyć na trasę św. Charbela (40 km.) oraz trasę św. Jana Chrzciciela (30 km.). Obie trasy kończą się w sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach (Msze św. o 5.00, 6.30 i 8.30).

Aż 8 tras przygotowali organizatorzy z rejonu Przegini. Msze św. na rozpoczęcie EDK odbędą się w Sanktuarium Najświętszego Zbawiciela o godzinie 17.00 (dla tras dłuższych – liczącej aż 80 km. via spero do Kalwarii Zebrzydowskiej, a także dwóch tras do sanktuarium w Imbramowicach – via crux [60 km.] i via Passio [55 km.] oraz o godzinie 21.00 (do wyboru wyjście na trasy cztery trasy do Imbramowic – via Salwator [45 km.], via Mater [38 km.], via gratia [27 km.] oraz via miseri [22 km.]).

W Jaworznie EDK rozpoczną się Mszą św. odprawianą w kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny o g. 18.30. Proponowane stamtąd trasy – biała (25 km.), złota (41 km.) i czerwona (58 km.) to pętle kończące się przy kolegiacie.

Cztery trasy do wyboru będą mieć także uczestnicy EDK wyruszający z Czeladzi – Msza św. na rozpoczęcie będzie odprawiona o godz. 21 w kościele św. Stanisława. Po niej organizatorzy zapraszają na trasy szwedzką (21 km. – pętla), śląską (44 km. – do Żychcic) oraz zagłębiowską (45 km. – do Żychcic), a także będącą jeszcze w trakcie ostatecznego wytyczania ponad 40-kilometrową trasę, której meta będzie przy sosnowieckim hospicjum św. Tomasza.

Uczestnicy muszą pamiętać, że osoba wybierająca się na trasę EDK przyjmuje na siebie wszelkie ryzyko związane z przejściem trasy. Należy również pamiętać, że osoby niepełnoletnie przebywają pod władzą rodzicielską i ich wyruszenie na EDK może odbywać się wyłącznie za wyrażoną na piśmie zgodą opiekunów prawnych. W czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje reguła milczenia. Wyjątkiem od tej zasady jest odczytanie rozważań na głos i modlitwa przy każdej stacji.

Zanim wyruszysz z domu:

- przygotuj prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa); najlepiej wszystko do jednego plecaka,

- weź ze sobą ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska), nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do kilkustopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych,

- miej przy sobie: naładowany telefon komórkowy (najlepiej z GPS), latarkę (najlepiej czołową), podstawowe opatrunki, odblaski (najlepiej kamizelki odblaskowe),

- sprawdź lokalną prognozę pogody,

- poinformuj bliskich o planowanym wyjściu,

- przemyśl to, jak wrócić po Ekstremalnej Drodze Krzyżowej,

Możliwość zapisu oraz szczegóły tras z mapami na stronie www.edk.org.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.