Czeladź: już wkrótce XIX Festiwal Ave Maria

Data dodania: 2018.05.17

Miasto Czeladź wraz z parafią św. Stanisława i Śląską Izbą Lekarską już po raz 19. organizuje Festiwal Ave Maria, który w tym roku odbywać się będzie w dniach 24-27 maja.

Jest to jedno z największych wydarzeń muzycznych Zagłębia Dąbrowskiego, cieszące się prestiżem w środowisku artystycznym, jak i wśród melomanów. W swej bogatej historii festiwal był zawsze okazją do prezentacji największych dzieł polskich i światowych kompozytorów różnych epok, w wykonaniu najznakomitszych śpiewaków operowych oraz orkiestr symfonicznych, a także artystów estradowych.

Podczas tegorocznego, czterodniowego festiwalu, pierwszego dnia, 24 maja odbędzie się w Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia" koncert znanego i cenionego multiinstrumentalisty Józefa Skrzeka, który wraz z zespołem wykona dzieło "Ave Industria".

Drugi dzień (25 maja) przyniesie tradycyjny Turniej Tenorów, któremu towarzyszyć będzie orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją maestro Francesca Bottigliero, a solistami będą uznani śpiewacy: Paolo Lardizzone, Tomasz Kuk, Przemysław Borys i Edyta Kulczak – mezzosopran, solistka m.in. nowojorskiej Metropolitan Opery. Słowo o muzyce wygłosi ks. prof. Paweł Sobierajski.

W sobotę, 26 maja, na rynku starego miasta odbędzie się koncert z okazji Dnia Matki. Na scenie pojawią się laureaci XIV Diecezjalnego Konkursu Piosenki Maryjnej „Pieśnią sławimy Maryję” oraz spontaniczni i tętniący radością życia młodzi artyści w asyście doświadczonych, popularnych muzyków, czyli zespół Arka Noego.

Ponadto w niedzielę, 27 maja, w kościele św. Stanisława o g. 10 odprawiona zostanie przez ks. proboszcza Jarosława Wolskiego Msza św. w intencji środowiska lekarskiego, a po nabożeństwie odbędzie się koncert chóru Śląskiej Izby Lekarskiej "Cames" pod dyrekcją Doroty Dziełak-Szczepan z udziałem solisty - lekarza i tenora Jakuba Sazanowa-Lubelskiego oraz organisty Antoniego Dwornika.

Zwieńczeniem XIX edycji Festiwalu Ave Maria będzie wyjątkowy koncert sopranowego trio, występującego pod dźwięczną nazwą Sopranissimo. Imponujące głosy uroczych śpiewaczek zabrzmią z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Zabrzańskiej pod przewodnictwem dyrektora artystycznego festiwalu, Sławomira Chrzanowskiego. Tych niezwykłych muzycznych wrażeń będzie można doświadczyć w Kopalni Kultury w niedzielę, 27 maja. Uwaga! Będzie to jedyny koncert biletowany. Wejściówki w cenie zaledwie 10 złotych do nabycia od 8 maja. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, warto datę rozpoczęcia sprzedaży zapisać w kalendarzu!

Patronat honorowy nad festiwalem objął Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.