Caritas: podpisanie umowy na magazyn żywności

Data dodania: 2020.06.25

25 czerwca w siedzibie diecezjalnej Caritas podpisano umowę na wartą ponad 3 miliony złotych inwestycję, która przyczyni się z jednej strony do wsparcia potrzebujących, a z drugiej do ograniczenia jednej z plag współczesnego świata, czyli marnowania żywności.

W uroczystości połączonej z konferencją prasową udział wzięli Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej ks. Tomasz Folga, Artur Michalski - Zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz  Przemysław Bednarski, Dyrektor Biura Ministra Klimatu.

Od ubiegłego roku obowiązuje w Polsce długo wyczekiwana ustawa, nakładająca na sprzedawców obowiązek podejmowania konkretnych działań w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom społecznym, środowiskowym i gospodarczym marnowania żywności.

Wielkopowierzchniowe sklepy mają obowiązek podpisywania umów z organizacjami pozarządowymi i przekazywania nadwyżek żywności, która trafi do najbardziej potrzebujących. Caritas Diecezji Sosnowieckiej od 3 lat prowadzi współpracę w tym zakresie ze sklepami z terenu województwa śląskiego i małopolskiego, pozyskując i następnie dystrybuując żywność z krótkim terminem ważności ze sklepów m.in. w Będzinie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Olkuszu, Sławkowie, Sosnowcu i Wolbromiu. Do grupy głównych dostawców należy sieć sklepów Biedronka (35 obiektów), Kaufland (4 obiekty), Aldi (8 obiektów) oraz mniejsze sklepy prywatne.

Rosnące zapotrzebowanie na tego typu działalność charytatywną, doprowadziło do rozpoczęcia koniecznej inwestycji logistycznej (odbiór żywności, jej przechowywanie i transport), na którą Caritas Diecezji Sosnowieckiej pozyskała środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ciągu roku zostanie ukończona budowa nowoczesnego magazynu żywnościowego wraz z całą infrastrukturą. Wartość przedsięwzięcia to 3 013 342 złotych. W ramach projektu oprócz stworzenia miejsca przeładunku i rozładunku żywności, która trafi do najbardziej potrzebujących, zostaną zakupione 4 samochody (w tym chłodnia) oraz stworzone nowe miejsca pracy. Warto podkreślić, że obiekt o powierzchni prawie 500 m2 i kubaturze prawie 4 tysięcy m3 wyposażony będzie w instalację fotowoltaiczną oraz pompy ciepła, które dodatkowo przyczynią się do ochrony klimatu.

W zeszłym roku Caritas Diecezji Sosnowieckiej w sposób ciągły przekazywała żywność do 27 miejsc dystrybucji, o łącznej wartości 7 milionów złotych, z której korzystało 13 tysięcy osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej. Oprócz tego, w 2019 roku, ramach pomocy żywnościowej wydano 43 203 paczki żywnościowe i 45 230 posiłków.

Jak podkreślał zastępca prezesa NFOŚiGW Artur Michalski zagospodarowanie pełnowartościowej żywności przed upływem terminu jej ważności to nie tylko realna pomoc potrzebującym, ale także znaczne ograniczenie ilości odpadów oraz marnotrawstwa surowców, wody i energii koniecznej do jej wytworzenia.

Składając podziękowania za wsparcie Biskup Grzegorz Kaszak przypomniał, że to nie pierwsza inicjatywa NFOŚiGW w diecezji - przed rokiem przygotowany został rozesłany do wszystkich parafii ekologiczny przewodnik. Także wiele parafii korzysta ze wsparcia instytucji przy termomodernizacjach kościołów i budynków parafialnych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.