Caritas pomaga i modli się

Data dodania: 2018.03.06

Od 26 do 28 lutego br., w Archidiecezjalnym Centrum Duchowości "Święta Puszcza" w Olsztynie, odbyły się rekolekcje wielkopostne dla wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas z naszej diecezji, w których uczestniczyło ponad 30 przedstawicieli kilkunastu parafii.

Zanim wolontariusze dotarli do Olsztyna, odwiedzili Matkę Bożą Gidelską. Przed ołtarzem, w którym wystawiona jest figurka Matki Bożej, ks. Tomasz odprawił Mszę św. dla wolontariuszy. W "Świętej Puszczy" duchowym ćwiczeniom, konferencjom i modlitwie przewodniczył ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Kaznodzieja mówił m.in. o tym, co przeżywał Jezus podczas kuszenia i wskazał, że każdy człowiek stale poddawany jest pokusom. Często jest na nie narażony, gdy modli się i jest blisko Boga. Bo wtedy zależy komuś, by nas od Świętości odciągnąć. Najważniejsze - mówił rekolekcjonista - by trwać przy Bogu. Podkreślał, że droga chrześcijanina nie jest łatwa, bo są na niej krzyże. Ale wpatrując się w Jezusa, tak jak czynili to święci, każdy jest w stanie trwać przy Chrystusie. Zwrócił też uwagę, na to, że zwycięstwo odnosi się przez walkę ze złem, z pokusami, które każą nam zejść z drogi, którą wskazuje nam Zbawiciel. Ks. Paweł zwrócił też uwagę na grożący osobą pomagającym innych grzech pychy. Przywołał "Modlitwę Celnika" Francois Mauriac'a:

Dziękuję Ci, Panie, za to, że jestem jak inni ludzie.
Są pełni wad i złych pragnień. – Ja także.
Są egoistami, szukają tylko własnych przyjemności i korzyści.
Innych po drodze potrącają. – Ja także.
Są tchórzami, cofają się przed najmniejszą trudnością.
Boją się cierpienia, lękają się czynu i wysiłku. – Ja także.
Są kapryśni, obiecują i nie dotrzymują słowa. – Ja też.
Są bezbarwni, ociężali.
Więcej im się podobają sprawy tej ziemi niż Nieba.
Mnie też.
Ogarnia ich nuda, lenistwo, niechęć do wysiłku.
Są grzesznikami. – Mój Boże, ja też!
Ale ja także składam Ci dzięki,
bo Ty przyszedłeś do grzeszników,
do ludzi mało ciekawych.
Przyszedłeś do ludzi ubogich w miłość, w cnoty.
Do ludzi, którzy nie dają sobie rady sami
i potrzebują Ciebie.
Dzięki Ci, Boże, że jestem pośród nich.
Gdybym miał piękną duszę, bogatą, cnotliwą,
to chciałbym od razu być na piedestale,
wysoko podnosiłbym głowę.
A Ty patrzysz na dół, na ludzi pokornych,
którzy biją się w piersi.
Pozostawiłbyś mnie samego
mojej samowystarczalności.
A bez Ciebie, co stałoby się ze mną?
O tak, dziękuję Ci, Panie, że jestem jak inni ludzie.
Zmiłuj się nade mną, bo jestem grzesznikiem!

Wspaniałą niespodzianką dla uczestników rekolekcji, była możliwość uczestniczenia 27 lutego w apelu jasnogórskim przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. W tym właśnie dniu, apel poświęcony był Słudze Bożemu Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Na Jasnej Górze zaraz po śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego rozpoczęła się modlitwa o jego beatyfikację. Zanoszona jest ona każdej nocy z 27 na 28 dnia miesiąca w Kaplicy Matki Bożej. Kapłan prowadzący modlitwę apelową wspomniał o tym, że Prymasowi przyszło służyć Kościołowi w bardzo trudnych czasach, gdy władza komunistyczna m.in. zakazała działalności wspólnotom i stowarzyszeniom katolickim. Po odczytaniu modlitwy o jego beatyfikację, wszyscy odmówili dziesiątek różańca.

Rekolekcje były też okazją do rozmowy na temat codziennej działalności wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas. W dziele pomagania potrzebne są środki finansowe oraz żywność i inne artykuły, dlatego wśród poruszanych tematów były takie zagadnienia jak np.: program Spiżarnia Caritas, zbiórka żywności Tak pomagam !, 1% podatku, pomoc z rezerw UE – FEAD, skarbonki jałmużny wielkopostnej, akcja Tornister pełen Uśmiechów.

Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi Caritas naszej diecezji ks. Tomaszowi Foldze i pani Krystynie Tomaszewskiej za zorganizowanie rekolekcji wielkopostnych, za znakomitą atmosferę oraz wspaniałą strawę "duchową" i "cielesną".

Katarzyna Maciejewska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.