Będzin: Msza z Biskupem przed dużym remontem

Data dodania: 2020.06.22

Wczoraj Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przewodniczył w kościele Świętej Trójcy w Będzinie Mszy św., która rozpoczyna prace związane z zabezpieczeniem i odrestaurowaniem XIX-wiecznych polichromii na sklepieniach bocznych kaplic. Tradycyjnie podczas najważniejszych dla będzińskiej wspólnoty momentów przed ołtarzem stanęły relikwiarze świętych, odbierających od lat cześć w kościele na wzgórzu zamkowym. W Eucharystii uczestniczyli wierni parafii, a także przedstawiciele wykonawcy.

To kolejny po wielkim remoncie z lat 2013-2015 etap prac zmierzających do ratowania i upiększania najstarszego będzińskiego kościoła. Póki co rusztowania stanęły w południowej kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po kilku miesiącach prace przeniosą się do przeciwległej kaplicy Matki Bożej.

Pęknięcia zagrażające polichromiom, nie widoczne z dołu, zauważono podczas poprzedniego remontu. Ich przyczyną jest naruszenie statyki więźby, spowodowane przez pękające z powodu szkód górniczych ściany. Po trwającej prawie 4 lata sprawie sądowej parafia uzyskała odszkodowanie od Bytomskiej Spółki Restrukturyzacja Kopalń.

Pierwszym etapem prac będzie naprawa drewnianej konstrukcji sklepień. Dopiero wtedy będzie można przejść do oczyszczenia polichromii, przytwierdzenia odspojonych fragmentów i odtworzenia brakujących elementów.
Równolegle do prowadzonych prac parafia z własnych środków będzie prowadziła w obu kaplicach prace polegające na zabezpieczeniu i miejscowym odtworzeniu oryginalnych fragmentów polichromii ścian i ościeży okien. W najbliższym czasie przewidywana jest także pełna konserwacja i rekonstrukcja zabezpieczonych wcześniej polichromii podniebia chóru i malatury ścian oraz sklepienia kruchty, a także naprawa muru oporowego placu kościelnego od ul. Plebańskiej oraz muru ogrodzeniowego plebanii od strony zamku.

Zdjęcia sklepień z Archiwum Parafii

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.