Bydlin: 65-lecie kapłaństwa ks. Romana Wojtana

Data dodania: 2020.05.13

8 maja parafia św. Małgorzaty w Bydlinie świętowała piękny jubileusz swojego długoletniego duszpasterza – 65. rocznicę jego święceń kapłańskich. Ta rocznica księdza Kanonika była okazją, by mu wyrazić podziękowanie i złożyć serdeczne życzenia.

Ks. Roman Wojtan urodził się w 1930 roku w Jadownikach koło Starachowic. Już jako dziecko chciał zostać księdzem. To pragnienie nie przeminęło z biegiem lat, ale się coraz bardziej umacniało. Dlatego po ukończeniu gimnazjum kontynuował naukę w Liceum Humanistycznym w Sandomierzu, a po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Święceń kapłańskich księdzu Romanowi udzielił Ksiądz Biskup Franciszek Sonik 8 maja 1955 roku. Ksiądz Wojtan pracował w różnych parafiach (Prandocin, Kielce, Miechów, Wolbrom, Skalbmierz),  ale najdłużej jako proboszcz w parafii Bydlin. Tu dalej mieszka i pełni posługę kapłańską. Parafianie bardzo cenią księdza Romana, jego życzliwość i humor. Widzą w nim kapłana całkowicie oddanego sprawom Bożym, autentycznie zatroskanego o dobro drugiego człowieka.

Jubileusz księdza Wojtana parafia Bydlińska zaczęła świętować już w styczniu – w dniu jego 90. rocznicy urodzin. Najpierw uczynili to uczniowie, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bydlinie. Na zaproszenie dyrektora Pawła Milanowskiego ksiądz Wojtan przybył do szkoły, w której na uroczystym apelu przedstawiciele społeczności szkolnej złożyli życzenia, a wszyscy zaśpiewali tradycyjne "100 lat". Miłym prezentem dla księdza był album rysunków, wykonany przez dzieci z przedszkola. Kilka dni później, w niedzielę, była uroczysta Msza św. odprawiona w intencji dostojnego Jubilata pod przewodnictwem ks. prob. Krzysztofa Słomiana. Msza św. zgromadziła wówczas bardzo liczne grono wiernych. Przedstawiciele każdej miejscowości Parafii składali  ks. Romanowi życzenia i bukiety kwiatów.

Teraz w  maju, z powodu epidemii, uroczysta Msza św. była w skromniejszej oprawie,  ale równie radosnej. Nie zabrakło przedstawicieli parafian, dzieci i młodzieży. Na końcu przemówił ksiądz Jubilat. Podziękował Bogu za dar życia i powołania. Mówił, że warto wybrać kapłańską drogę życia, bo choć nie zawsze jest łatwa, to jest bardzo piękna. Służy się Bogu i ludziom. Jest się przy drugim człowieku w chwilach radosnych i smutnych. Ksiądz Wojtan, pomimo podeszłego wieku, czuje się młody duchem, a pięknie zorganizowane uroczystości dodają mu sił. Dostojny Jubilat podziękował wszystkim zebranym, a także tym, którzy łączą się z nim telefonicznie i przez Internet oraz wszystkim, którzy o nim pamiętają, za modlitwę i życzliwość.

Tekst i FOTO: Parafia w Bydlinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.