20 listopada - wspomnienie Patrona Diecezji

Data dodania: 2020.11.19

Kiedy w 1992 roku dokonywała się reorganizacja administracyjna Kościoła w Polsce, nowo utworzona diecezja sosnowiecka otrzymała od Ojca Świętego Jana Pawła II dwóch orędowników. Głównym patronem został ustanowiony św. brat Albert Chmielowski, a drugim - "świeżo" kanonizowany w 1991 roku Rafał Kalinowski, którego dziś właśnie wspominamy w liturgii.

Józef Kalinowski urodził się w 1835 r. w rodzinie profesora matematyki w Wilnie. Otrzymał staranne wychowanie i wykształcenie. Po studiach w Petersburgu został inżynierem wojskowym. Po wybuchu powstania styczniowego przyłączył się do walczących, choć zdawał sobie sprawę, że przedsięwzięcie nie ma szans na powodzenie.

Został ministrem wojny rządu powstańczego na Litwie. Po aresztowaniu w 1864 r. został skazany na karę śmierci. Karę tę zamieniono ostatecznie na 10 lat ciężkich robót w warzelni soli na Syberii, a później – na zesłanie. Po zwolnieniu, w 1874 r. został wychowawcą księcia Augusta Czartoryskiego, który żył i umarł w opinii świętości i po latach został beatyfikowany.


Aleksander Sochaczewski, Pożegnanie Europy, 1894 r.

W roku 1877 wstąpił do zakonu karmelitów bosych przyjmując imię zakonne Rafał od św. Józefa. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1882 r. Był cenionym spowiednikiem, który słynął z mądrych rad udzielanych penitentom. Przyczynił się do odnowy zakonu, m.in. założył dwa klasztory karmelitanek (w Przemyślu i Lwowie) oraz klasztor męski niższe seminarium duchowne w Wadowicach. Zmarł w Wadowicach 15 listopada 1907 r. W roku 1983 papież Jan Paweł II zaliczył go w poczet błogosławionych, a w 1991 r. - w poczet świętych.

Rafał Kalinowski jest patronem Sybiraków, oficerów, żołnierzy, kolejarzy, inżynierów, a także osób przeżywających sprawy trudne lub beznadziejne.

W diecezji sosnowieckiej w dniu dzisiejszym uroczystość tytułu kościoła obchodzą dwie parafie, którym patronuje św. Rafał Kalinowski: w Dąbrowie Górniczej (ul. Kosmonautów) oraz w Sosnowcu (ul. Kordonowa - parafia Księży Salezjanów).

 

jw/(KAI)/BPDS

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.