Święto Białej Laski w Jaworznie

Jak co roku, 15 października, w kolegiacie św. Wojciecha w Jaworznie obchodziliśmy święto osób niewidomych i niedowidzących, czyli Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Święto to przypomina, że niewidomi są wśród nas i odgrywają ogromną rolę, mimo swojej trudnej drogi, we wszelkich dziedzinach życia społecznego, a szczególnie w sztuce, nauce i kulturze. Na Mszy św. o godz. 12.00 zgromadzili się niewidomi, wszyscy związani z kołem terenowym Polskiego Związku Niewidomych w Jaworznie, władze miasta z prezydentem Pawłem Silbertem i zastępcą prezydenta Moniką Bryl oraz mieszkańcy Jaworzna.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Eugeniusz Cebulski, który we prowadzeniu do Mszy św. przedstawił genezę święta Białej Laski i zachęcił do modlitwy w intencji wszystkich niewidomych i niedowidzących oraz w intencji tych, którzy służą im pomocą. Homilię wygłosił ks. wikariusz Piotr Kos. Na zakończenie Eucharystii ks. proboszcz wyraził radość, że co roku może doświadczać obecności wspaniałych ludzi, którzy dotknięci są brakiem wzroku i tworzyć z nimi wspólnotę zanoszącą modlitwę przez wstawiennictwo Matki Bożej Jaworznickiej.

ks. Zbigniew Słowikowski
FOTO: Łukasz Waligóra


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.