Biskup na 45-leciu jaworznickiego DPS

Od 45 lat troszczą się o potrzebujących pomocy i opieki seniorów zapewniając wszystko, co niezbędne do godnego życia. Jaworznicki Dom Pomocy Społecznej od początku istnienia, czyli od 1972 roku, przyjął 1583 osoby. Dziś w jego murach mieszka 108 osób. W pokojach i na Eucharystii z podopiecznymi i pracownikami spotkał się Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

Homilię Biskup poświęcił objawieniom fatimskim i zachęcie do modlitwy różańcowej. "Świat nadal krwawi, w 30 miejscach toczą się konflikty zbrojne, giną ludzie, dokonują się krzywdy, akty terroru i niesprawiedliwości, człowiek cierpi. Jeżeli chcemy podjąć walkę ze złem musimy wziąć sobie do serca orędzie Maryi z Fatimy. Różaniec to narzędzie, aby bronić od zła siebie i innych" - powiedział. Eucharystię z biskupem koncelebrowali ks. dziekan Eugeniusz Cebulski oraz ks. kapelan Jarosław Ciszek.

Jaworznicka placówka od początku była przeznaczona dla osób przewlekle chorych, dotkniętych różnymi schorzeniami, wymagających całodobowej opieki wykwalifikowanego personelu. Początkowo w domu mogło przebywać 85 podopiecznych, jednak w 1993 roku podjęto decyzję o rozbudowaniu budynku. W dobudowanej części powstała kaplica, sala gimnastyczna i pralnia, zainstalowano również windę, zwiększyła się liczba pokoi i urządzeń sanitarnych. Prace modernizacyjne prowadzone są zresztą – przy wsparciu miasta – przez cały czas. Ostatnim dziełem jest całkowita przebudowa kuchni, którą także oglądał Biskup.

Wśród mieszkańców domu znajdują się osoby nawet po 90. roku życia, trójka pacjentów mieszka tu od początku istnienia placówki. Jeden z pacjentów doskonale pamięta swojego katechetę – Karola Wojtyłę. "Na wspomnienie lekcji religii z księdzem Wojtyłą pan Edward tajemniczo się uśmiecha i promienieje mu twarz. Na pytanie jakim katechetą był ksiądz Karol? Pan Edward odpowiada: surowym!" – śmieją się opiekunowie.

Mieszkańcy – na ile pozwala zdrowie – wspólnie uczestniczą w różnorakich wydarzeniach, zdarzają się nawet śluby. W ciągu 45 lat związek małżeński zawarło tu 9 par – osób, które poznały się w placówce!

W Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie pracuje 89 osób – pracownicy socjalni, psycholog, terapeuci, pielęgniarki, opiekunki, pokojowe, rehabilitant, dietetycy, kucharki. Dom posiada własną kuchnię, pralnię a także samochód dostosowany do przewozu niepełnosprawnych. Duży ogród daje szansę bezpiecznego wypoczynku w ciepłe dni.

Jakie plany? "W najbliższym czasie chcemy wyremontować łazienki w całym Domu, co jest ogromnym przedsięwzięciem, później czeka nas modernizacja poddasza, a także wymiana lub dobudowanie drugiej windy. Chcemy też rozbudować dział terapeutyczny o funkcjonalne pracownie, a także zwiększyć powierzchnię sali rehabilitacyjnej i wyposażyć ją w dodatkowy sprzęt. Mamy nadzieję, że uda nam się zrealizować choć część tych zamierzeń, a będziemy szczęśliwi i spełnieni" – mówią pracownicy.


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.