Olkusz: 25-lecie kapłaństwa o. Janusza Gądka

9 sierpnia o g. 11.30, ojciec Janusz Gądek CR obchodził w olkuskiej bazylice św. Andrzeja srebrny jubileusz kapłaństwa. Dziękowano Bogu za 25 lat służby Kościołowi ojca Janusza w Zgromadzeniu Księży Zmartwychwstańców. Przenajświętszej Ofierze przewodniczył Jubilat. W koncelebrze Mszy Św. udział brali: prowincjał Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców ojciec Krzysztof Swół CR – który wygłosił piękne i budujące Słowo Boże, wikariusz prowincjalny ojciec Rafał Golina CR, ks. Mieczysław Miarka – proboszcz bazyliki olkuskiej, ks. Stefan Rogula, ks. Jan Pietraszewski, ks. Mariusz Kafel i ks. Waldemar Kuś. Przybyli także m.in. rodzice, rodzeństwo, rodzina i przyjaciele o. J. Gądka.

Po słowach życzeń ks. proboszcza M. Miarki, składanych w imieniu duchowieństwa, życzenia dla ojca Janusza Gądka złożyli przedstawiciele wspólnoty wiernych świeckich.

W homilii Ojciec Prowincjał zauważył, że powołanie do kapłaństwa to zaproszenie Boga, aby pójść Jego drogami, by żyć Jego życiem. Kiedy Bóg powołuje, Jemu się nie odmawia. Powołanie kapłańskie jawi się w pierwszej kolejności jako dar, ale jest to tajemnica – tajemnica, która będzie znana tylko i wyłącznie Bogu. Bóg wybiera nie ze względu na zasługi, ale szanując wolność człowieka, szanując go takiego, jakim on jest. Tak było z Abrahamem, z Mojżeszem, z Apostołami… . Tak stało się też i w życiu Ojca Janusza… . Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu podejmuje specjalistyczne studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz międzyzakładowym Studium Pedagogicznym. Po ukończeniu studiów głos powołania na powrót odżywa. Wtedy o. Janusz prosi o udzielenie informacji o zgromadzeniu Zmartwychwstańców, o misji jaką pełnią, czym się zajmują. Rok później na ręce ówczesnego prowincjała składa prośbę o przyjęcie do zgromadzenia i otrzymuje pozytywną odpowiedź.

O. Krzysztof Swół pozdrowił także rodzinę Jubilata, dziękując za wychowanie religijne. Przypomniał też słowa św. Jana Bosko: - Największy Dar, jaki Bóg mógł dać rodzinie, to powołanie do kapłaństwa. Kiedy syn opuszcza rodziców, aby być posłuszny swojemu powołaniu, Jezus zajmuje miejsce w jego rodzinie.

"Wracamy myślami do Krakowa, na Łobzowską, gdzie 2-go maja 1992 roku, drogi księże Januszu, otrzymałeś święcenia kapłańskie. Ceremonia ta na pewno zapadła Ci głęboko w serce i na pewno dokładnie pamiętasz ten moment. Miejscem posługi stała się dla Ciebie Polska, ale przede wszystkim sektor niemiecki - to tam, od wielu, wielu lat posługujesz. Wiele osób jest Ci wdzięcznych, choć nie wszystkich poznałeś. Dziś trzeba nam dziękować za wszystkie sakramenty święte sprawowane dzięki kapłaństwu ks. Janusza, za wygłoszone każde Słowo Boże, za każde prowadzone Rekolekcje. (…) Jako Prowincjał, w imieniu Zgromadzenia Zmartwychwstańców, dziękuję za Twoją długoletnią posługę" – mówił o. Swół.

Za papieżem Benedyktem XVI Ojciec Prowincjał powiedział: "Wielkość Chrystusowego Kapłaństwa może przerażać. Wierzcie w moc własnego kapłaństwa. Chrystus zapragnął posłużyć się Waszymi ustami i rękami. Chrystus potrzebuje kapłanów, którzy będą dojrzali, męscy, zdolni do praktykowania duchowego ojcostwa. Wierni oczekują od kapłanów tylko jednego, aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem".

Ojciec Prowincjał złożył też życzenia O. J. Gądkowi, by nadal był dobrym, świętym kapłanem Zmartwychwstańcem.

tekst i FOTO: Tomasz Wilczyński


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.