Podsumowujemy pielgrzymkę strażaków

Wydarzenia jubileuszowe przeżywane 11 czerwca na Placu Papieskim były tak bogate, że warto jeszcze wrócić do poszczególnych ich części. Jedną z wyjątkowych okoliczności tego dnia była zorganizowana po raz pierwszy pielgrzymka Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu diecezji sosnowieckiej . Na Placu Papieskim zgromadziły się pod swoimi sztandarami 42 jednostki, kompania honorowa oraz dwie orkiestry dęte, które wcześniej uroczyście przemaszerowały spod kościoła św. Floriana. Także odprawiana przez Biskupa Eucharystia odbywała się z ceremoniałem pożarniczym.

"To była piękna uroczystość. Serce mi rosło, kiedy widziałem tych strażaków. Mamy nadzieję, że nie będzie to ostatnie tego typu wydarzenie" – cieszy się diecezjalny kapelan strażaków, ks. Stefan Wyporski, który jest proboszczem jedynej w diecezji parafii św. Floriana. Jak dodaje jego marzeniem jest, by na kolejne spotkanie przybyli przedstawiciele wszystkich 163 jednostek oraz by świętowanie odbywało się wspólnie z Państwową Strażą Pożarną. Uroczystości to szansa na przybliżenie działalności strażaków, wspólną modlitwę, ale także integrację i wymianę doświadczeń.

"Bogu na chwałę – ludziom na pożytek" – to dewiza strażaków-ochotników, których w naszej diecezji może być nawet kilkanaście tysięcy (w samym powiecie będzińskim członkami OSP jest 2,5 tys. osób). "Jako związek ściśle współpracujemy z Kościołem – zawsze włączamy się w uroczystości patriotyczne i religijne. W wielu wioskach i miejscowościach strażacy-ochotnicy to lokalni liderzy i inicjatorzy wielu przedsięwzięć w zakresie poprawy warunków życia, działań inwestycyjnych, kulturalnych i sportowych. Warto wymienić tutaj choćby orkiestry dęte ubogacające wiele uroczystości" – wyjaśnia jeden z inicjatorów pielgrzymki Zdzisław Banaś – burmistrz Siewierza, a zarazem wiceprezes oddziału wojewódzkiego OSP województwa śląskiego i prezes struktur powiatowych i gminnych.

Do głównych zadań OSP należy zapobieganie pożarom i udział w akcjach ratowniczych prowadzonych w czasie różnorakich klęsk i wypadków, ale także upowszechnianie wiedzy i działanie na rzecz ochrony środowiska. Do swoich zadań strażacy-ochotnicy są coraz lepiej przygotowani – przechodzą specjalistyczne szkolenia, posiadają nowoczesny sprzęt i stroje zapewniające im bezpieczeństwo. Niektóre jednostki mogą pochwalić się udziałem w ponad 300 akcjach ratowniczych rocznie!

Członkiem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej można zostać już od 12 roku życia. Po ukończeniu 18 lat i ukończeniu kursu można stać się pełnoprawnym członkiem OSP. Na szczęście wciąż nie brakuje chętnych do wstępowania w strażackie szeregi. Często jest to tradycja przekazywana z ojca na syna. Najstarsi strażacy w czynnej służbie spędzili ponad 60 lat!

DSCF6096

DSCF6148

DSCF6151

DSCF6157

DSCF6159


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.