Podsumowujemy kursy Alpha i zapraszamy na kolejne

"To moment zwrotny w moim życiu i wierze", "w sposób szczególny odczuwałam Boża opiekę i obecność", " był dla mnie inspiracją do dalszych kroków na drodze wiary", " zachęcił mnie do większego zaangażowania się w modlitwę i rozwój życia duchowego", "otworzył mi oczy na wiele spraw i dużo wyjaśnił", "polecam każdemu" – to tylko niektóre opinie po zakończonych w diecezji kolejnych Kursach Alpha organizowanych przez Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Sosnowieckiej i Fundację Exodus.

W naszej diecezji przeprowadzono już 18 takich kursów, w których udział wzięło ponad pół tysiąca osób (120 osób tylko w tym roku) – w Sosnowcu-Klimontowie, Dąbrowie Górniczej, Będzinie oraz specjalnie dedykowany dla osób od 15 do 30 roku życia kurs "Alpha-student". Wpisujemy się w ogólnoświatowe imponujące statystyki – co roku odbywa się 35 tysięcy kursów, a liczba ich uczestników zbliża się do 30 milionów.

Co sprawia, że właśnie ten format ma tak wielkie oddziaływanie w Kościele? "Cykl 12 spotkań dopasowany jest do potrzeb współczesnego człowieka – budujemy tam relację z ludźmi i to jest grunt pod to, by głosić im Ewangelię. W takich warunkach chcą słuchać. Celowo też nie zapraszamy ich do kościoła ani przestrzeni okołokościelnych, lecz do klubów czy sal, takich jak Muza w Sosnowcu" – tłumaczy Magdalena Bachara współorganizująca kurs. "Każde spotkanie rozpoczynamy od przekąszenia czegoś dobrego – to również czas na poznawanie się i luźne pogaduchy. Drugim elementem każdego spotkania jest krótka konferencja poruszająca konkretny temat dnia. Ostatni element to rozmowy w kilkuosobowych grupach – to przestrzeń dla wymiany opinii i zadawania pytań" – czytamy na stronie kursu. "Momentem kulminacyjnym jest weekend Alpha – wyjazd w połowie kursu. Podczas niego modlimy się o napełnienie Duchem Świętym. Wtedy zawieszamy dyskusję i doświadczamy Boga. Ten moment jest zwrotny – jeśli ktoś dotrwa do niego to zostanie do końca kursu i będzie szukał swojego miejsca w Kościele" – dodaje Magda Bachara.

Czy jest w życiu coś więcej? Kim jest Jezus? Dlaczego Jezus umarł? Skąd mieć pewność co do swej wiary? Dlaczego i jak się modlić? Dlaczego i jak czytać Biblię? W jaki sposób Bóg nas prowadzi? Kim jest Duch Święty? Jak działa Duch Święty? Jak można zostać napełnionym Duchem Świętym? Jak sprzeciwiać się złu? Czy Bóg dzisiaj uzdrawia? Dlaczego i jak mówić innym o Jezusie? Co z kościołem? – to lista poruszanych tematów i zagadnień – pytania ważne, na które współczesny człowiek poszukuje odpowiedzi.

Kim są uczestnicy kursu? To kobiety i mężczyźni w każdym wieku. I ci "z daleka", mający do kościoła "pod górkę" (czasem wręcz zdeklarowani ateiści czy agnostycy) i ci "z bliska", którzy wynieśli z domu regularne praktyki religijne, ale dotychczas nie angażowali się i nie pogłębiali swojego doświadczenia wiary. Zdecydowana większość to osoby pozyskane przez tzw. marketing szeptany – znajomi tych, którzy uczestniczyli i teraz polecają to swoim znajomym. Na kurs często przychodzą pary, a zdarza się, że i osoby przychodzące samotnie jako pary z kursu wychodzą. "Mamy już nawet alphowe małżeństwa i narzeczeństwa" – cieszy się Bachara.

Udział w kursie Alpha jest całkowicie bezpłatny. Wszelkie koszty organizacji kursu pokrywa Fundacja Exodus.

Alpha to pierwsza litera alfabetu. Początek. "Dla wielu z nas Alpha okazała się początkiem czegoś wielkiego! Chcemy to doświadczenie nieść dalej!" – mówią organizatorzy. Kolejne litery alfabetu to wzrastanie w Bożej łasce, rozwój działania na Jego chwałę. Co byłoby omegą, końcem tego alfabetu? Zapewne wspólne spotkanie w niebie – w końcu celem Kościoła, w głąb którego zaprasza Alpha jest zbawienia każdego człowieka.

Kolejne kursy Alpha rozpoczną się w lutym i marcu o czym będziemy informowali na naszych stronach. Póki co wspólnoty serdecznie zapraszają na doświadczenie wyjątkowego czasu – rekolekcji ewangelizacyjnych 149 godzin. Informacje na ich temat można znaleźć TUTAJ.  

Zdjęcia dzięki uprzejmości organizatorów


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.