Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25.01)

Data dodania: 2022.01.17

Pod hasłem „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (Mt 2,2) będziemy przeżywać w dniach 18-25 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2022.

Podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2022 rozważany będzie biblijny tekst zaczerpnięty z Ewangelii Mateusza 2,1–12. Materiały do ekumenicznych modlitw zostały przygotowane przez Radę Kościołów Bliskiego Wschodu.

Tematy poszczególnych dni ekumenicznej oktawy są następujące:

Dzień 1: Podnieś nas i przyciągnij do swojego wspaniałego światła
Dzień 2: Pokorne przywództwo burzy mury i buduje z miłością
Dzień 3: Obecność Chrystusa przewraca świat do góry nogami
Dzień 4: Choć mali i cierpiący, niczego nam nie brakuje
Dzień 5: Prowadzeni przez jedynego Pana
Dzień 6: Zgromadzeni w uwielbieniu wokół Jedynego Pana
Dzień 7: Dary wspólnoty
Dzień 8: Ponad znanymi drogami podziału do Bożych nowych ścieżek

Mający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach.

W niektórych miejscach inicjatyw jest tak dużo, że Tydzień Modlitw – wbrew swej nazwie – trwa kilka tygodni, a nawet miesiąc. Zwyczajem przyjętym na nabożeństwach w ramach Tygodnia Modlitw jest gościnna wymiana kaznodziei – w kościele danego wyznania kazanie wygłasza duchowny innej denominacji.

Pierwsze pomysły międzywyznaniowych modlitw o jedność chrześcijan pojawiły się w XIX w. Tydzień Modlitw w obecnym terminie odbywa się od 1908 r. z inicjatywy ks. Paula Wattsona. Ideę tę w latach 30. XX w. rozpropagował o. Paul Couturier.

POBIERZ MATERIAŁY

ekumenia.pl / BP KEP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.