Wolontariusze rozpoczęli tropienie swoich talentów

Data dodania: 2019.11.04

Kardynał Wyszyński polecał, aby „swój własny wysiłek włożyć w lepszą przyszłość”. Naszą przyszłością są młodzi ludzie, dlatego ponad 100 wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas Diecezji Sosnowieckiej w dniach 30 i 31 października 2019 uczestniczyło w poświęconych dla nich warsztatach. Tym razem zebrali się, aby „Tropić własne talenty i odkrywać siłę współpracy”. Zajęcia pod takim właśnie tytułem poprowadził dla nich pan Marcin Skorek, którego młodzież miała okazję poznać podczas tegorocznej Inauguracji projektu „Młodzi Jałmużnicy”. Uczniowie w czasie szkolenia mogli skorzystać z jego rad dotyczących zarówno sfery emocji, jak i komunikacji oraz współpracy. Czterogodzinne warsztaty poświęcone zostały również odkrywaniu uczuć, a także słabych i mocnych stron.

Podczas zajęć praktycznych w plenerze wolontariusze musieli nauczyć się zaufania i opartej na nim współpracy. Bez tego „wahadło” by nie zadziałało, a kolejka młodych ludzi z zawiązanymi oczami nie dotarłaby bezpiecznie do celu podróży. Trening ten uświadomił uczniom, że wokół nich, i nas, są obecni ludzie, którzy mogą potrzebować pomocy. Dlatego musimy nauczyć się pytać zanim zaczniemy pomagać. Konieczne jest także umiejętne rozpoznawanie potrzeb zarówno swoich, jak i drugiego człowieka oraz głośne wyrażanie potrzeb.

Druga część zajęć została poświęcona komunikacji. Pan Marcin poprzez zabawę uświadamiał uczniom, że dzięki dobrej komunikacji możemy osiągnąć sukces. Natomiast dobra komunikacja z otoczeniem ma miejsce tylko wtedy, gdy pozwolimy drugiej stronie w pełni się wypowiedzieć.

Uśmiechy na twarzach wolontariuszy i gromkie brawa dla prowadzącego były swoistym potwierdzeniem udanych zajęć. To właśnie dzięki nim będą mogli lepiej dostrzegać emocje i potrzeby innych i na nie odpowiadać.

Tekst: ks. Łukasz Gładki
FOTO: Caritas

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.