Sosnowiec: modlitwa w intencji uchodźców

Data dodania: 2019.09.29

Nigdy w historii nie było aż tylu uchodźców, wysiedleńców i azylantów. Organizacja Narodów Zjednoczonych ocenia, że w 2019 r. na świecie było ponad 272 mln migrantów (3,5% ludności świata), przy czym liczba ta rośnie w ostatnich latach szybciej niż mieszkańców Ziemi. To właśnie im dedykowany jest obchodzony już po raz 105. Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców, który w Polsce zainaugurował tydzień modlitw w ich intencji. „Stawką jest (…) nie tylko sprawa migrantów, chodzi nie tylko o nich, ale o nas wszystkich, o chwilę obecną i o przyszłość rodziny ludzkiej. Migranci, a zwłaszcza najbardziej bezbronni, pomagają nam odczytywać „znaki czasu”. Przez nich Pan wzywa nas do nawrócenia, do uwolnienia się od ekskluzywizmu, obojętności i kultury odrzucenia. Przez nich Pan zaprasza nas, abyśmy odzyskali całe nasze chrześcijańskie życie i wnieśli wkład, każdy zgodnie ze swoim powołaniem, w budowę świata coraz bardziej odpowiadającego planowi Boga” – napisał papież w orędziu na Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców.

W naszej diecezji centralnym nabożeństwem była Eucharystia, którą 29 września o g. 9 sprawował w Katedrze Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

 

"Nasz Pan Jezus Chrystus podzilił los człowieka przerażonego tym co się dzieje, gdy udaje się w nieznane" - mówił Biskup sosnowiecki. "Pierwszym naszym zadaniem jest modlitwa o pokój, by brat przeciwko bratu nie podnosił już oręża. Kiedy człowiek ma zagwarantowany spokój może swoją pracą stwarzać warunki, by jego życie było dobre" - dodał. Nawiązał też do wspierającego potrzebujących programu Caritas "Rodzina Rodzinie", będącego odpowiedzią na dramatyczną sytuację rodzin poszkodowanych w konfliktach zbrojnych na Bliskim Wschodzie.

FOTO: Piotr Lorenc

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.