W Katedrze modlono się o jedność chrześcijan

Data dodania: 2019.01.25

24 stycznia w sosnowieckiej Katedrze wierni i duchowni różnych wyznań chrześcijańskich na czele z Księdzem Biskupem Grzegorzem Kaszakiem i Księdzem Biskupem Marianem Niemcem z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego modlili się o jedność chrześcijan.

"Bóg tak nam nakazał. To z Jego natchnienia i nakazu gromadzimy się tu wierząc, że nasze niezmordowane dążenie będzie natchnieniem dla tych, którzy w jedność już nie wierzą. Bo my mamy zwycięski oręż - krzyż Chrystusa. My jesteśmy spod Jego znaku. I z tego znaku wypływają strumienie mocy, aby burzyć mury podziałów i przekraczać to, co nas dzieli" - mówił na początku spotkania ks. Paweł Pielka - delegat Biskupa do spraw ekumenizmu.

Kazanie podczas nabożeństwa Słowa Bożego wygłosił ks. dr Grzegorz Giemza, duchowny luterański, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej. Rozważał w nim hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - "Dąż do sprawiedliwości" zaczerpnięte z biblijnej Księgi Powtórzonego Prawa i zaproponowane przez chrześcijan z Indonezji.

"Bóg nie robi różnicy między ludźmi – między mężczyzną i kobietą, między starszym i młodszym, bogatym i biednym. A my i owszem. Bo to takie ludzkie – robić różnice. W Liście św. Jakuba są takie słowa: "czystą i nieskalaną pobożnością przed Bogiem i Ojcem jest to: nieść pomoc sierotom i wdowom w ich niedoli". (…) Nieść pomoc wykluczonym – bo Jezus nikogo nie wykluczał; słabym, bo Jezus podnosi tych słabych; tych, którzy nie mają głosu" – mówił ks. Giemza. "Jesteśmy sprawiedliwi tylko dlatego, że Chrystus nam przebaczył. To jest nasza siła, żeby żyć w świecie i postępować sprawiedliwie. A to jest niezależne od wyznania, bo świadectwo o Chrystusie składamy razem, a to jest świadectwo o Chrystusie, który pozwala by przemienione życie mogło siać wokół dobro niezależnie w jakim środowisku żyjemy" - dodawał.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.