Św. Szarbel oręduje w Gołaczewach

Data dodania: 2017.12.05

Relikwiami świętego Szarbela Makhloufa – libańskiego mnicha, którego grób każdego roku odwiedza kilka milionów pielgrzymów i któremu przypisuje się ponad 20 tysięcy uzdrowień, poszczycić może się parafia św. Marii Magdaleny w Gołaczewach. Uroczyste wprowadzenie relikwii oraz poświęcenie relikwiarza i ikony przez Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka miało miejsce 5 grudnia podczas wieczornej Mszy roratniej.

Losy świętego przybliżyły przed Mszą dzieci. Szarbel urodził się w 1828 roku w Libanie. Od dzieciństwa odznaczał się wielką pobożnością. Mając 23 lata wstąpił do maronickiego klasztoru. Ogromnie pobożny, znany z niezwykłych zjawisk i surowego życia, po kilkunastu latach przeniósł się do górskiej pustelni, gdzie przebywał aż do śmierci w 1898 roku. Po jego śmierci nad grobem pojawiła się jasna poświata, utrzymująca się przez wiele tygodni. Po dokonaniu ekshumacji okazało się, że ciało nie nosi znamion rozkładu. Ciało wydobyte z grobu i złożone w nowej trumnie wydzielało charakterystyczną ciecz, którą uznawano za relikwię. Szybko okazało się, że za wstawiennictwem świętego Szarbela dzieją się liczne cuda, powtarzające się aż do dnia dzisiejszego.

"Inicjatywa wprowadzenia relikwii pojawiła się bardzo spontanicznie - wyszła od ludzi, a możliwa była dzięki pomocy siostry zakonnej, pracującej na misjach w Libanie. Wprowadzenie relikwii poprzedziła nowenna do św. Szarbela. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy przy relikwiach 28. dnia każdego miesiąca w czasie Mszy wieczornych. Myślę, że będą się działy cuda!" - wyjaśnia ks. proboszcz Stanisław Gibała. Pytany czym imponuje św. Szarbel ludziom naszych czasów podkreśla, iż przede wszystkim ogromnym poświęceniem w swojej ascezie - skromnym życiem, którego centrum była Eucharystia. "Wielość cudów wskazuje, że jest to wyjątkowy święty!" -  tłumaczy ks. Gibała.

W Gołaczewach Szarbel zasili grono obecnych w znaku relikwii świętych, bowiem parafia czci już relikwiarze świętych Brata Alberta, Faustyny, Jana Pawła, o. Pio i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Warto wspomnieć, że w naszej diecezji relikwie św. Szarbela posiada także parafia Narodzenia NMP w Jaworznie-Długoszynie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.