Piesi, uważajcie na drogach!

Data dodania: 2018.11.12

Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno-zimowym są piesi. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego zależy nie tylko od prawidłowego zachowania się kierowców, ale także od nich samych.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku na drogach Sosnowca doszło 33 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, w których 24 osoby zostały ranne a 2 poniosły śmierć. Natomiast w okresie od 1 października do 22 października 2018 roku, w naszym mieście doszło już do 7 zdarzeń z udziałem pieszych w których 4 osoby zostały ranne a 2 poniosły śmierć. Na uwagę zasługuje fakt, iż większość z tych zdarzeń zaistniało na oznakowanych przejściach dla pieszych.

W związku z powyższym Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu zwraca się z apelem, aby osoby poruszające się pieszo, kierowały się zasadą ograniczonego zaufania do innych użytkowników dróg. Piesi, dla własnego bezpieczeństwa, nie powinni wchodzić na jezdnię czy przejście dla pieszych, jeśli nie mają pewności, że kierujący samochodem ich widzi. Szczególnie jest to ważne w godzinach zapadania zmierzchu, który w okresie jesienno-zimowym z dnia na dzień zapada coraz szybciej.

Należy również przypomnieć, że piesi, poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu (art. 11 kodeksu drogowego). Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Pragniemy również poinformować, iż po elementy odblaskowe można zgłaszać się do Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Sosnowcu.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.