Huczne obchody 100-lecia niepodległości w diecezji (uroczystości z Biskupem)

Data dodania: 2018.11.12

11 listopada cała Polska wspominała radosną nowinę, która 100 lat temu wybuchła i natychmiast rozeszła się po ziemiach trzech zaborców - mamy WOLNĄ POLSKĘ! Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości w całym kraju były różne - nie zabrakło koncertów, zawodów sportowych, szkolnych akademii, pochodów, składania kwiatów. Pamiętano także o wdzięczności Bogu i modlitwie - o pomyślność Ojczyzny oraz za tych wszystkich, którzy na jej ołtarzu złożyli własne życie. Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzeń w naszej diecezji:

 

SOSNOWIEC - MILOWICE: świętowanie w przededniu rocznicy

Już 9 listopada rozpoczęło się sosnowieckie świętowanie Dnia Niepodległości. Z udziałem uczniów sosnowieckich szkół, przedstawicieli władz miasta i służb mundurowych w parafii NMP Szkaplerznej w Sosnowcu-Milowicach odbyła się Msza św. za Ojczyznę, której przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

"Obowiązek miłości Ojczyzny wynika z IV przykazania Bożego. Jaka więc powinna być nasza postawa wobec dziedzictwa, które otrzymaliśmy i które jest nam niezbędne do dobrego, godziwego życia?" -  pytał w kazaniu Biskup jako odpowiedzi podając myśli św. Jana Pawła II, podkreślającego, że ojczyzna jest jak ojcowizna - zbiorem dziedzictwa przodków, które musimy szanować i rozwijać oraz Józefa Piłsudskiego. "Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości" - cytował Biskup marszałka.

Po Eucharystii wspólnie odśpiewano pieśń "Boże coś Polskę" oraz Mazurek Dąbrowskiego. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniła Sosnowiecka Orkiestra Dęta.

Po Eucharystii zebrani wysłuchali referatu prof. Dariusza Nawrota, poświęconego czynowi niepodległościowemu w Zagłębiu Dąbrowskim. "To jedno z tych miejsc, gdzie Polska odrodziła się najwcześniej" - mówił prof. Nawrot podkreślając, że już 1 listopada w Sosnowcu tworzą się struktury państwa i wojska polskiego. Dokładnie 100 lat temu, 9 listopada 1918 roku, utworzono pierwszy komisariat rządu na ziemi Zagłębia.

Następnie zgromadzeni tradycyjnie przeszli pod kapliczkę św. Jana Nepomucena, która kryje szczątki 6 powstańców listopadowych, poległych w 1831 roku, oraz kilku powstańców styczniowych.

 

SOSNOWIEC: Diecezjalne Wypominki Patriotyczne

10 listopada parafia św. Barbary w Sosnowcu zaprosiła na Diecezjalne Wypominki Patriotyczne, przygotowane wraz z  młodzieżą Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskiego w Sosnowcu. W koncercie i prezentacji wierszy, które prowadziły uczestników przez niełatwą polską historię i były zaproszeniem do modlitwy za poległych w obronie Ojczyzny, uczestniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Autorami koncertu byli Alicja Paruzel i ks. Piotr Szczęsny, a wystąpili w nim m.in. Magdalena Grzeszczyk, Wiktor Bryniak, Roman Nanuś, Kazimierz Szkutnik, Sonia Dajlidzienko i Aleksandra Galas.

"Swoim występem potrafiliście ukazać co w trudnych czasach szeptało w sercu Polaka - wolność i niepodległość" - mówił Ksiądz Biskup wyrażając wdzięczność młodym artystom i ich opiekunom.

 

SOSNOWIEC - MACZKI: Msza i złożenie kwiatów

11 Listopada o g. 9 Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak odprawił Mszę za Ojczyznę w kościele świętych Piotra i Pawła w Maczkach. Po niej uczestniczył w przemarszu i złożeniu kwiatów pod Krzyżem Wolności i popiersiem Tadeusza Kościuszki.

 

BOLESŁAW: Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej

Wieczorem Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak odprawił Mszę św. w parafii Macierzyństwa NMP w Bolesławiu. Po Mszy św. wierni uczestniczyli w koncercie laureatów III Diecezjalnego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Po długich przesłuchaniach (do konkursu zgłosiło się 115 uczestników) jury składzie: Leszek Piskorz  (przewodniczący; krakowski aktor, reżyser), Gabriela Stańdo (wokalistka, pianistka, kompozytorka, autorka tekstów. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach), Natalia Kuroś (wokalistka, pedagog, trener wokalny) zakwalifikowała do udziału w koncercie laureatów i nagrodziła następujących uczestników:

Kategoria - Przedszkola: I miejsce: Karol Kalembka (Publiczne Przedszkole S. Prezentek w Bukownie), II miejsce: Maja Kozioł (Pracownia "Pozytywka przy CK w Bolesławiu), III miejsce: Emilia Szymańska (Osiedlowy Klub "Bakcyl" w Sosnowcu).

Kategoria - Dzieci z klas I-III: I miejsce: Natalia Gomółka (Szkoła Podstawowa w Bolesławiu), II miejsce: Karolina Siudyka (Studio Efendi Clue w Bukownie), III miejsce: Lena Tambor (Studio Efendi Clue w Sławkowie).

Kategoria - Dzieci klas IV -VI: I miejsce: Emilia Kańczuga (Olkusz), II miejsce: Julia Mika (Szkoła Podstawowa im. J. Słowackiego w Sosnowcu), III miejsce: Patrycja Sinicka (Szkoła Podstawowa nr 6 w Sosnowcu),

Kategoria - Młodzież klas VII-VIII SP i III Gimnazjum: I miejsce: Iwona Krzystanek (Bolesław), II miejsce: Hanna Gołąb (Studio Efendi Clue w Bukownie), III miejsce: Tomczyk Patrycja (Pracownia Pozytywka przy CK w Bolesławiu),

Kategoria: Szkoły ponadgimnazjalne i dorośli: I miejsce: Alicja Gajda (Osiedlowy Klub "Bakcyl" w Sosnowcu, II miejsce: Wiktoria Kieca (Parafia Podwyższenia Krzyża św. w Strzegowie), III miejsce: Katarzyna Adamczyk -Drożyńska (Studio Efendi Clue w Sławkowie)

Jury z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przyznało też nagrodą specjalną Grand Prix Konkursu, którą zdobył Antoni Zimnal z Sosnowca.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.