Dąbrowa: świątecznie w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Data dodania: 2017.11.28

Grudzień to czas przygotowań do Świąt i podsumowania całego roku. Korzystając z tego szczególnego okresu, dzieci i młodzież z Katolickich Szkół SPSK w Dąbrowie Górniczej postanowiły zaprezentować swoją twórczość w przestrzeni Miejskiej Bibliotece Publicznej. Do wystawy wybrano m.in. prace malarskie, rysunkowe, ceramiczne i fotografię 3D. Twórczość uczniów różnych szkół może wydawać się podobna do siebie, ale z pewnością proces twórczy uczniów tej szkoły jest wyjątkowy. Wystawę można oglądać już od 1 grudnia, a jej uroczyste otwarcie nastąpi 11 grudnia o g. 17.00.

Na początku roku szkolnego 2017/2018 uczniowie rozpoczęli naukę plastyki w pracowni plastycznej Pałacu Kultury Zagłębia. Każde spotkanie ma charakter warsztatowy. Zajęcia rozpoczynają się wprowadzeniem w zagadnienia sztuki i warsztatu artysty w pałacowej Galerii Sztuki. Później następuje działanie twórcze w przestrzeni pracowni. Prace, które przygotowano do ekspozycji ,są wynikiem spotkania m.in.: z malarstwem abstrakcyjnym, realistycznym, hiperrealistycznym, fotografią i zdobnictwem. Każda lekcja jest małym świętem dla twórczej wyobraźni. Taki program zajęć artystycznych możliwy jest dzięki współpracy instytucji oświatowej z instytucją kultury. Wystawa jest zatem przykładem dobrych praktyk współpracy – Katolickiej Szkoły SPSK i Pałacu Kultury Zagłębia. Pilotażowy program doskonale wypełnia zalecenia UNESCO w dziedzinie kształcenia artystycznego dzieci i młodzieży. Pracownia plastyczna objęta jest całorocznym patronatem Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę INSEA.

W tym miejscu pragnę podziękować Pani Dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia Małgorzacie Majewskiej za stworzenie możliwości kreatywnego działania moim uczniom, dziękuję również pracownikom PKZ – pani Sylwii Nowak i Kamili Skowron, a także nauczycielowi panu Sławomirowi Pytlowi za rozwijanie wśród uczniów pasji fotografowania i tworzenia zdjęć 3D.

Szczególne podziękowania kieruję na ręce Pana Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej – Pawła Duraja za udostępnienie przestrzeni wystawienniczej w tym świąteczno-noworocznym okresie oraz za udostępnienie Sali Konferencyjnej na prezentację talentów wokalnych i aktorskich uczniów dąbrowskiego katolika.

Z życzeniami spokojnych i Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku

Ewa Raszka
Dyrektor Katolickiej Szkoły SPSK

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.